Неуспехът да се сформира правителство след българските избори през април

...
Неуспехът да се сформира правителство след българските избори през април
Коментари Харесай

Политическата несигурност няма да повлияе на ключовите реформи

Неуспехът да се образува държавно управление след българските избори през април поражда опцията за продължителна политическа неустановеност, само че това е малко евентуално да докара до обилни промени в основните стопански политики, споделя рейтинговата организация " Фич " в последния си отчет за страната ни, оповестен на 4 април. Агенцията подчертава, че задължението за рационални фискални и макрополитики и присъединението към еврото е широкообхватен и дълготраен и никоя от анти-системните партии не се стреми да промени връзките си с Европейски Съюз.

" Общественото неодобрение от одобрените политически партии в страната, подхранвано от корупционни кавги на разнообразни равнища на ръководство, довели до поредност от митинги през последните години, откри отражение в парламентарните избори, извършени на 4 април ", се споделя в отчета, след което се напомня класирането след вота.

На 19 февруари  " Фич " ревизира суверенния рейтинг на България, като го резервира на равнище BBB, само че увеличи вероятността към позитивна. 

" Всички партии, в това число тези, които са срещу статуквото, виждат обилни изгоди от вложенията и растежа посредством идните стратегии за финансиране от Европейски Съюз. Междупартийният консенсус по отношение на приемането на еврото е също толкоз необятен, както и задължението за фискална предпазливост и рамката на валутния съвет. Всъщност въпросите към върховенството на закона, институционалното качество и корупцията са станали централни за вътрешната политика, което би могло да помогне за ускорение на промените в тези области ", показва рейтинговата организация.

Въпреки това се регистрира, че временно държавно управление ще поеме властта, само че то е с лимитирани изпълнителни пълномощия и без опция за приемане на законодателство в Народното събрание. Освен това продължителният политически застой може да забави промените, в това число обвързваните с Фонда за възобновяване на Европейски Съюз, от който България ще бъде основен бенефициент. 

" Фич " има вяра, че фондовете на Европейски Съюз, в това число прехвърлянията в границите на идната многогодишна рамка 2021-2027 година, както и фондовете на за възобновяване, могат да покачат растежа от плануваните 3,4% през 2021 година на 4%-5% през 2022-2025 г. 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР