Експерти: Несигурната икономическа и политическа обстановка - сред причините за поскъпване на природния газ
Несигурната икономическа и политическа конюнктура е измежду аргументите за огромен дефицит на природен газ, несъответствието в търсенето и предлагането докара до доста повишаване на цените на суровината, оповестява консултантската компания " Кофас ".
Експертите от " Кофас " плануват няколко съществени провокации, свързани с пазара на газ по света и в Европа.
На първо място следва да се вземе под внимание рискът от систематизиране на количествата и прекъсването на електрическата енергия, изключително в Европа. Няколко сегмента от енергоемките браншове (цимент, пречистване, химикали, обработка на метали, стъкло и керамика и др.) ще би трябвало да преустановят активността си през зимата в Германия и евентуално Франция, даже и в случай че равнището на предпазване на газ в Европа доближи 90 на 100 (понастоящем се прави оценка на 60 на сто). Освен това с непланираните прекъсвания на няколко нуклеарни реактора във Франция рискът от спиране на електрозахранването се усилва фрапантно, защото страната е експортьор на електрическа енергия, осведоми Българска телеграфна агенция.
Според специалистите от " Кофас " ограничението на търсенето е един от отговорите за справяне със сегашната енергийна рецесия и в Европа този развой към този момент е в ход.
Друг риск за контролираните комунални услуги е нарастването на цените на едро на електрическата енергия за сметка на цените на дребно. Търговците на електрическа енергия на дребно оперират в условия на лимитирани от страната цени, и в този смисъл те би трябвало да поемат тежестта от разликата сред по-високите цени на едро и по-ниските и лимитирани цени на дребно. Това може да докара до огромен % на неплатежоспособност заради липса на ликвидност.
Тъй като европейските страни се пробват да лимитират зависимостта си от съветския поток, нуждата от регазификация на LNG постанова операторите да получават плаващи блокове за регазификация и предпазване (FSRU). Те са проектирани да съхраняват полутечен природен газ и да го преработват, преди да го продадат на потребителите. Могат да бъдат построени за една година, до момента в който терминалът за полутечен природен газ се нуждае от пет години, с цел да стартира да действа, а също така е по-скъп. Само в Германия три блока за регазификация се чака да дебаркират в пристанищата на Балтийско и Северно море, с годишна преправка на 27 милиарда куб. метра газ, показват от " Кофас ".
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ