Несъмнено проф. Христо Пимпирев е един от най-популярните учени в

...
Несъмнено проф. Христо Пимпирев е един от най-популярните учени в
Коментари Харесай

Проф. Христо Пимпирев: Мислех, че се провалям като баща

Несъмнено проф. Христо Пимпирев е един от най-популярните учени в страната ни. Той е геолог и полярен откривател, първият българин, развял родния трикольор на Южния полюс. Това става на 8 февруари 2013 година, когато професорът е част от интернационалната експедиция, отдадена на 100-годишнината от достигането на Южния полюс от Руал Амундсен и Робърт Скот. Той е роден на 13.02.1953 година, през 1978 година става магистър по геология в Софийския университет, а 10 години по-късно влиза в Първата национална антарктическа експедиция. Към днешна дата е началник на годишни национални научни експедиции до Ледения континент и е председател-учредител на Българския антарктически институт.

В идващите редове ще ви разкрием няколко незнайни обстоятелството за проф. Христо Пимпирев. 

Ето ги и тях: 

Факт №1
Легенда го свързва с болярин на цар Калоян
Професорът е израснал във великотърновското градче Лясковец, а в рода му от много време се предава легенда, че води началото си от болярин, непосредствен до цар Калоян. Наричали този човек Пимпиря. Ако това е правилно, значи родът на учения е благороден и извънредно остарял. Но за професора това по-скоро е приказка. Той е уверен, че няма по какъв начин да е фактически обвързван със остарелия болярски жанр.

„ Тази история е измислена. Аристократични родове в България няма. Нямаме писмени доказателства от това време. Единствените писмени данни за родове, с които разполагаме, са от XVII и XVIII век, тъй че нито съм вярвал в тези предания, нито съм бил горделив с тях, тъй като знам, че не граничат с истината. На такива митове мога единствено да се дръзвам и да ги употребявам за задявка с тези, които мислят, че са потомци на аристократи “, споделя ученият.

Факт №2
Родителите му са репресирани 
Родителите на проф. Пимпирев са били извънредно ограничавани по време на комунистическия режим, защото са получили образованието си в Западна Европа преди Втората международна война и са наследници на богати родове. Баща му е проектант. Той проектира доста от основните здания в Северна България, като има присъединяване и в основаването на някои от огромните и значими здания и в София. Но по този начин и не се издига в йерархията макар труда и гения си. Майка му пък била модистка, подготвена в столицата на модата – Париж. Когато се завръща в България, стартира да шие по поръчка. Синът си спомня, че домът на фамилията е бил цялостен с нейни клиентки. Била доста известна с уменията и усета си към облеклото.

Факт №3
Искал да стане морски капитан
Понеже е влюбен в пътуванията, като дете бъдещият геолог мечтаел да стане морски капитан. Любимото му място във Варна, където изкарвал огромна част от летата си, било пристанището. Макар че в последна сметка става геолог, той продължава да е влюбен в морето.
" Дълги години с другари наемахме ветроходна яхта и обикаляхме за по седмица в Йонийско, Тиренско, Егейско море, надалеч от крайбрежия и светската суетност ”, спомня си ученият.

Факт №4
Задържа се на едно място единствено до 3 седмици 
Влюбеният в моретата и пътищата геолог се задържа на едно място мак най-много 3 седмици. Ако не е в чужбина, той сменя квартири и хотелски стаи у нас, в България. Рядко со заседява задълго в едно и също обитаемо място.
И куфарът му е постоянно стегнат за път. Обикалял е на практика целия свят: Австралия, Азия, Африка, Америка, изследвал е Хималаите, Китай, Виетам, Андите, Канада, изнасял е лекции в Съединени американски щати, Германия, Англия, Франция, Португалия, Южна Корея, Колумбия, Чили, Аржентина, Уругвай. На Антарктида пък посвещава повече от 30 години труд.

Факт №5
Написал е 12 книги
Зад гърба си проф. Пимпирев има 12 книги, писани персонално от него, както и доста научни публикации, оповестени из целия свят. Най-често написа на път. Писал е да вземем за пример на летището в Каракас, Венецуела, до момента в който чака аероплан, който закъснява дълго. „ Там съм довършвал финала на една своя книга. Писал съм на транспортен съд, до момента в който пътувам, в самия аероплан по време на 14-часов задокеански полет... абстрахирам се от шума и диалозите към мен, мислите щъкат в мозъка ", споделя откривателят. Той стои и зад доста документални филми.
Преди няколко седмици беше разгласен старт на работата на следващия, който наблюдава живота му в Антарктида. Съвсем скоро екипът потегля на юг, дружно с професора.

Факт №6
Влюбен е в Южна Америка, не харесва Азия
„ Най-впечатлен съм от хората, природата и отношението към живота в Южна Америка. Любим град ми е Буенос Айрес, одобрявам аржентинците и южноамериканците като цяло. С тях се поддържа връзка доста елементарно. Испания е друга обичана страна за мен. Имам доста другари испанци, на драго сърце вървя там постоянно когато имам опция, бил съм десетки пъти ", изяснява проф. Пимпирев. Той е непосредствен с учените от испанската база на Ледения континент, с които от години българите там си сътрудничат. Влюбен в Южна Америка, той не е доста разпален по Азия. „ Азиатците са извънредно общителни, постоянно подготвени да услужат, само че сякаш носят маска, не можеш да усетиш какво мислят, а аз обичам откритите хора ", признава Пимпипев.

Факт №7
Оцелява в колиба 10 години 
Макар в този момент изискванията на Ледения континент за българите да са относително положителни, не всеки път е било по този начин. Налагало се да живеят в бараки, съвсем на ръба на оцеляването. 
„ През първите 10 години живеехме в две бараки. На 18 квадрата в продължение на половин година, бяхме по 10 души, до момента в който съседите испанци имаха база с всевъзможни улеснения и храни.
Това не ни пречеше да сме в извънредно другарски връзки с тях, а те да жадуват да дойдат на посетители при нас, в нашите две контейнерчета, в които се свирахме на консерви фасул и сарми.
Казваха: „ Вашата база има сърце ", спомня си Пимпирев.

Факт №8
Спял е в библиотека и физкултурни салони 
Българските полярници през днешния ден имат собствен транспортен съд, само че 30 години се е налагало да пътуват под непознат байрак и ги настанявали където има място. Професорът е спял по библиотеки и физкултурни салони на корабите. Някои обстановки са били доста рискови.
„ Преминаваш през най-бурните води на Земята, където всичко се троши и не можеш да станеш от койката си. А защото няма и места за койки, сме спали по библиотеки и физкултурни салони. Върху главата ми са падали тежките томове на Шекспир, когато съм спал на пода в библиотеката на кораба. Винаги има риск, само че той е обмислен ”, уверен е авантюристичен настроеният геолог.

Факт №9
Мислел, че се проваля като баща 
Макар да наподобява положителен и сполучлив човек, професорът е имал и своите терзания. Най-сериозното било, че ще се провали като татко, тъй като бил непрекъснато на път, когато щерка му Теодора била дете. Тя обаче не се оплаква. Дори се хвалела на съучениците си, че баща й се занимава „ с динозаври ”. „ Дъщеря ми израсна като човек, подари ме с внучка, работи като правист – тя е осъществена в живота си,значи не съм се провалил като татко ”, спокоен е професорът през днешния ден. Теодора живее и работи в Лондон. Там в края на март 2020 година се ражда и внучката му. Детето проплаква в Лондонската кралска университетска болница. Казва се Софи Жени Елизабет Пимпирева Тапинг.

Факт №10
Създава антарктически институт и в Монголия
Освен че управлява българката задача на Ледения континент, проф. Пимпирев оказва помощ и за развиването на монголските проучвания там. За заслугите му в тази област монголската страна му връчва най-високия си държавен медал – „ Полярна звезда “. Той му е присъден за работата по основаването на Монголския антарктически институт и полагането на основите на монголските научни проучвания в Антарктика.
Автор: Уикенд 
 

Източник: kliuki.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР