Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно

...
Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно
Коментари Харесай

Какъв е реалният принос от допълнителното пенсионно осигуряване

Неотдавна в страната ни бе приключен обзор на частното пенсионно обезпечаване, осъществен взаимно от няколко български институции и Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР).

По този мотив   Диана Йорданова, заместник-председател на Комисията за финансов контрол споделя пред БНР ключови заключения от разбора.

Според Йорданова българската пенсионна система е оценена на извънредно високо равнище, като особено внимание е обърнато на законодателната рамка.

Кои пенсионери взимат най-високи пенсии

Тя акцентира, че системата към този момент е навлязла в зряла фаза след близо 25 години битие, което разрешава да бъде оценена освен на европейско, само че и на международно равнище.

Резултатите удостоверяват, че напъните, в това число осъществените законодателни промени след стрес тестванията от 2018 година, са дали позитивен резултат.  Пенсионната система е измежду най-стриктно контролираните браншове в България , уточни Йорданова.

 istock istock

Относно спомагателното пенсионно обезпечаване, тя разясни, че става дума за вноски от 5% от прихода, които от 2000 година насам се насочват към така наречен втори дирек – спомагателното наложително пенсионно обезпечаване .

В системата съществува и трети дирек, който е непринуден
. Йорданова подчертава, че тристълбовият модел, върху който е построена пенсионната система, е един от най-успешните в международен мащаб. Тя изрази удовлетворение, че доста задгранични сътрудници чакат надграждането на системата посредством бъдещи законодателни промени, които следва да бъдат разисквани и признати от Народното събрание.

" Форбс ": София е най-хубавият град за живот след пенсиониране в Европа

Йорданова добави, че задачата на тристълбовия модел е да обезпечи " заместващ приход “ от към 70% от предходния приход след пенсиониране. За момента разпределението е 40% пенсия от Национален осигурителен институт, 20% от втория дирек и 10% спомагателна, доброволна пенсия. Въпреки това, изчисленията демонстрират, че действителният принос от втория дирек е сред 10 и 12%.

Тя изясни, че като млада система,  българското пенсионно обезпечаване се нуждае от време, с цел да доближи цялостния си капацитет . И уточни, че макар постигнатото досега, остава още доста работа.

Йорданова означи, че въвеждането на мултифондов модел би било добра процедура за бъдещото развиване на системата. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР