Неосъществяваните промени и реформи в съдебната система, или по-точно казано

...
Неосъществяваните промени и реформи в съдебната система, или по-точно казано
Коментари Харесай

Кънчо Стойчев: През 2024 година имахме една объркана държава, управлявана от служебен кабинет, излъчен по най-глупавия начин

Неосъществяваните промени и промени в правосъдната система, или по-точно казано – реализираните няколко промени в напълно неправилна посока, са повода договарянията за кабинет да минават през уговорката за избора на идващ основен прокурор. Под мантрата по какъв начин системата да бъде по-справедлива и по-отговаряща на някакви европейски стандарти, в действителност се крие желанието на една група да вземе надзор върху основния прокурор за сметка на друга, в случай, че единственото правилно решение е една справедлива правосъдна и прокурорска власт. Това сподели в предаването " Метроном " на Радио " Фокус " социологът Кънчо Стойчев.

По думите му казусът в България е безнаказаността на политиците и кражбата по високите етажи на властта, в останалата част като цяло правосъдната система работи. " Имахме няколко " гурута " на правосъдната промяна – хората, които са в политиката и обясняваха какво би трябвало да се случи и какво да се направи. В последна сметка се случи и се направи тъкмо това, което те желаеха, и нещастието е цялостна, т.е. България попадна в още по-голям батак ", съобщи той.  

Стойчев изрази подозрение, че даже да се образува държавното управление, то ще работи дълготрайно. Според него то ще е краткосрочно и няма да е с тенденция ръководство на България, защото сред договарящите партии ГЕРБ, Демократична България, БСП-ОЛ и Има Такъв Народ съгласие по стратегическите въпроси на страната е невероятно – възгледите им са прекомерно диаметрално противоположни. Процесите в обединението ПП-ДБ също дават своето отражение върху договарянията за сформиране на държавно управление, като съгласно социологът демонстрираното единение в обединението към този момент не дава отговор на действителността.

В главната на политическата рецесия, която стартира 2020 година, стои конфликтът за надзор върху правосъдната и прокурорската власт, и съгласно Кънчо Стойчев рецесията няма по какъв начин да завърши със съставянето на едно краткосрочно държавно управление. " В нашите условия правосъдната и прокурорската власт се оказват от една страна главен охранител на ограбеното и откраднатото, и въпреки това, съществена бухалка пък против врага и политическия съперник, надлежно за безвластие ", уточни той.

Според Стойчев у нас би трябвало да се сменят законните, " с цел да се възвърне здравия дух в България, целта на персоналните свободи, на свободата на индивида, в действителност съблюдаване на правилото " почтен до доказване на противното ", само че с същинско доказване, а не скалъпено “. Това съгласно него не може да стане едновременно, само че могат да се създадат първите крачки в вярна посока като се поправя правната рамка и се възвърне смисълът и духа на Конституцията, " и тогава към този момент можем да мислим за някакъв възстановителен развой ".

" През 2024 година имахме една объркана страна, ръководена от длъжностен кабинет, излъчен по най-глупавия метод – въз основа на смяна на Конституцията, която на процедура суспендира Конституцията. Същевременно годината мина в борба, надхитряне и надвикване на всички тези, които доведоха до тази обстановка, които гласоподаваха за тези промени в Конституцията, които обрекоха развиването ни и задълбочиха рецесията. Без да има доста радикална промяна на политическата класа в България, просто някои хора и някои партии прекомерно дълго престояха в властта и на политическата сцена, страната ни мъчно ще тръгне напред ", безапелационен е той.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР