Тъмната материя не е виновна за излишъка от гама-лъчи в галактиката
Необичайно огромният брой гама-лъчи, излизащи от центъра на Млечния път, не може да се изясни с разпада на частици тъмна материя, както считат някои учени. Това настояват физици в публикация, оповестена в сп. Physical Review Letters.
„ За да разбираем този остатък от гама лъчи, е належащо да намерим стотици хиляди незнайни до момента милисекундни пулсари в центъра на галактиката, които, както се надяваме, ще ни оказват помощ да разкрием тайната история на Млечния път. Ако не ги намерим в близкото десетилетие, то тогава още веднъж ще би трябвало да се върнем към концепцията, че тези лъчи може да са подбудени от тъмната материя “, споделя Кристоф Венигер (Christoph Weniger) от университета на Амстердам (Нидерландия).
Венигер и сътрудниците му към този момент няколко години проверяват една от най-главните загадки на нашата вселена – за какво нейната централна част създава доста повече гама-лъчение във високоенергийната част на спектъра, в сравнение с предсказват изчисленията, учредени на плътността на разпределянето на звездите и интензивността на черната дупка в нейния център.
Този феномен, открит от телескопа „ Ферми “ през 2009 година, предиздвикал доста учени да считат, че този остатък от гама-кванти се явява диря от разпад на частици тъмна материя в центъра на Млечния път. Поради тази причина астрофизици и космолози непрекъснато наблюдават централната област на галактиката в опит да открият удостоверение или опровергаване на тази концепция.
Както изяснява Венигер, теорията елементарно може да се опровергае – за това е належащо да се откри, че гама-фотоните от центъра на Млечния път летят към нас от точни източници, които може да са пулсари и други компактни обекти. В противоположен случай, в случай че те се пораждат от разпадащи се частици тъмна материя, „ непотребното “ излъчване ще бъде разпределено отмерено по небето.
© Х-ray: NASA/CXC/PSU/G.Pavlov et al; Illustration: NASA/CXC/M.Weiss
Екипът на Венигер решил да ревизира това, като анализирал данните, събрани благодарение на „ Ферми “ за последните седем години, употребявайки нови методики за статистически разбор и компютърна обработка на изображенията.
Тези калкулации посочили, че в центъра на Млечния път може да участват от 10 до 100 хиляди милисекундни пулсара, чието гама-лъчение образува съвсем монотонна картина с неголеми тъмни и светли петна, зараждащи вследствие на неравномерното им систематизиране по пространството.
Според създателите на публикацията, това изобретение разрешава да се приказва, че остатъците от гама-кванти по-скоро са свързани с пулсари, а не с тъмна материя. И въпреки всичко те позволяват, отчитайки относително ниската резолюция и сензитивност на „ Ферми “, че е допустимо да бъркат.
По думите на Венигер инспекцията на тази концепция ще стане допустима в близко време, когато бъде издигнат и пуснат съветският гама-телескоп „ Гамма-400 “, кадърен да открива такива пулсари в центъра на Млечния път.




