Немският град Хановер беше домакин на Европейския бизнес фестивал за

...
Немският град Хановер беше домакин на Европейския бизнес фестивал за
Коментари Харесай

Мария Габриел: Данните, изкуственият интелект и киберсигурността са предизвикателство за европейската цифрова икономика и общество


Немският град Хановер беше хазаин на Европейския бизнес фестивал за нововъведения и цифровизация (CEBIT 2018) в Хановер, който е измежду най-важните бизнес фестивали в света и преглежда цифровизацията на бизнеса, обществените институции и обществото от разнообразни ъгли. Началото на иновационното събитие сложиха българският еврокомисар Мария Габриел, министър-председателят на Долна Саксония Щефан Вайл и федералният министър на стопанската система и енергетиката Петер Алтмайер.

Форумът за цифрова промяна беше основният спорен сегмент в границите на бизнес фестивала. Мария Габриел зададе посоката на дебатите, наблягайки смисъла на цифровия обединен пазар за постигането на европейско водачество в цифровите технологии. Тя изложи най-новите оферти на Европейската комисия по отношение на построяването на цифровия обединен пазар, които понастоящем се разискват в Европейския парламент и Съвета, и тяхното влияние върху жителите и бизнеса.

Българският еврокомисар дефинира данните като основни за европейската цифрова стопанска система. Според нея, с цел да се възползват хората и предприятията в цялостна степен от цифровия обединен пазар, би трябвало да се сътвори общо европейско пространство за данни с задоволително огромен мащаб, което да разреши по-нататъшно развиване на нови артикули и услуги, със отбрана в същото време на персоналните данни и неприкосновеността на персоналния живот. Мария Габриел разгласи, че скоро ще бъде основан център за поддръжка на шерването на данни сред компаниите.

По отношение на изкуствения разсъдък като приоритет за цифровия обединен пазар, тя посочи задачата на тактиката за увеличение на обществените и частните вложения, за подготовка за социално-икономическите промени и за обезпечаване на подобаваща етична и правна рамка. Планът включва вложения на ниво Европейски Съюз от към 1,5 милиарда евро за интервала 2018-2020 година и повече от 1 милиард евро годишно след 2021 година Според Мария Габриел, успеваемостта на тези вложения ще способства за разкриването на нови работни места, приложения и икономии за жителите.

Киберсигурността беше третият основен миг, на който се спря българският еврокомисар. " Нуждаем се от повече вложения в технологиите за киберсигурност и по-добри принадлежности. Работим взаимно с всички държави-членки, с цел да можем допустимо най-бързо да придвижим пакета от ограничения за усилване на киберсигурността, който Европейската комисия предложихме през септември. Неговото осъществяване ще разреши да вземем за пример да имаме общоевропейска нормативна уредба за узаконяване и по този начин, като си купим устройство в друга държава-членка, ще бъдем сигурни, че то дава отговор на условията за киберсигурност ", даде образец Мария Габриел.

Не на последно място тя обърна внимание на цифровите умения като предизвикателство, защото 35% от работната мощ през днешния ден нужните цифрови умения на пазара на труда. За тази цел Европейската комисия предложи характерна поддръжка за развиването на цифрови умения за напреднали, нужни в предпочитаните браншове като изкуствения разсъдък и киберсигурността, посредством стажове, курсове, обучителни лагери.

" Данните, изкуствения разсъдък и киберсигурността са три комплицирани области на политиката, само че имат доста директно влияние върху обществото и стопанската система. Сигурно цифровата промяна ще докара до още провокации. Но това идва и с невиждани благоприятни условия за хората и бизнеса, които може да ни даде един изцяло приключен и добре работещ дигитален обединен пазар. Така ще можем да реализираме водачество на Европа в международен мащаб в цифровите технологии ", съобщи най-после българският еврокомисар Мария Габриел.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР