Милен Керемедчиев: Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС
Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на Европейски Съюз.
Това сподели някогашният зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в изявление пред БНР.
" В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава страните виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армения, Грузия няма очевидна вероятност за Европейски Съюз и това се вижда от евроскептицизма в Европейски Съюз, и от умората от разширение на Европейски Съюз. Няма смисъл да ви залъгваме с заявления " желаеме да влезете по-бързо " ", сподели Керемедчиев и уточни, че към този момент са минали 30 години от желанието на Турция за Европейски Съюз.
В предаването " 12+3 " той разяснява решението на Конституционен съд на Грузия, с което отхвърли да разгласи за недействителни парламентарните избори, извоювани от " Грузинска фантазия ", а договарянията за кандидатстване са отсрочени за 2028 година
" Тези демонстрации не престават от месеци, такива имаше, когато Народното събрание одобри противоречивия Закон за задграничните сътрудници, заимствуван от Русия и сега е в действие. Видимо е, че държавното управление няма да се огъне под напън от улицата и ще продължи с тази своя политика ", сподели Керемедчиев.
Според него протичащото се в Грузия не е самостоятелно събитие и нещо като казус:
" В дълбочина като се огледа, същото в Грузия се случи преди година в Молдова, тогава получиха статут на страна кандидатка за Европейски Съюз. Приднестровието потегли да прави референдум за обособяване от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентировка на Молдова и по-близко участие до Русия. Като по учебник е в този момент в Грузия. Там имаме Южна Осетия и Абхазия, които желаят да се причислят към Русия. " Грузинска фантазия " завоюва с 54%, което значи, че половината от популацията е срещу тяхната политика. "
Дипломатът изясни, че в Грузия разделянето е и на възрастово равнище – младите желаят европейска ориентировка.
" Това значи, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това държавно управление ще държи тази линия на държание. Правят се аналогии с Украйна, само че не мисля, че има тъкмо такива. Защото присъединяване на западните сили и Съединени американски щати е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и съвсем без някаква поддръжка реализират това протестно събитие към този момент четвърти, пети ден в Тбилиси и огромните градове ", уточни Керемедчиев.
Според него главният проблем е в нас, в Европейски Съюз, " тъй като Европейски Съюз не дава съответни времеви диапазони за бъдещо участие на тези страни ".
Той предвижда, че младите няма да се успокоят:
" Те не желаят да одобряват този резултат. Съединени американски щати прекъсна връзки с това държавно управление. В Грузия ври и кипи. Грузинският дипломат в България се прибра, тъй като поддържа дейностите на младежите. Има надълбоко разделяне в обществото и значи, че няма да се успокои скоро. "
Като двуличие Керемедчиев дефинира и глобите на Европейски Съюз против Русия и уточни, че Европа продължава да употребява съветски запаси и източници, само че не непосредствено, а през Индия, през Турция и други страни, изключително някогашни руски републики.
" В изявление Орбан пред Екологичен потенциал сподели истини, че комерсиалните взаимоотношения сред Европейски Съюз и Азербайджан и Казахстан са се нараснали. Пак го вършим с Русия, само че по-скъпо, тъй като минава през медиатори. Германия е в криза, тъй като европейското произвеждане става неконкурентоспособно ", разяснява Милен Керемедчиев.