Нефтът е един от най-ценните ресурси на Земята. Без него

...
Нефтът е един от най-ценните ресурси на Земята. Без него
Коментари Харесай

Дали на кои планети има нефт?

Нефтът е един от най-ценните запаси на Земята. Без него не бихме имали бензин за колите, гориво за самолетите, пластмаси, медикаменти, бои и доста други. От ученическите си години знаем, че нефтът се е образувал от разложените организми в античния свят. Става дума за разнообразни лактони, водорасли и така нататък Ако това е правилно, тогава е разумно да предположим, че на другите планети няма петрол. В края на краищата на тях в никакъв случай не е имало живот. Всъщност нещата не са толкоз елементарни. Учените считат, че в дълбините на някои планети този скъп запас въпреки всичко може да бъде открит!

 Учените не изключват, че на другите планети може да има ресурси от петрол

Как се е появил нефтът на Земята

Нефтът се е появил на Земята с помощта на античните микроорганизми, водорасли и морски животни, живели преди милиони години. След гибелта им останките им се утаяват на дъното на океаните и последователно се смесват с пясъка и тинята. С течение на времето тези пластове са ставали все по-дебели и по-дебели, покривани от нови седименти и погребвани по-дълбоко подземен.

 Нефтът се намира на дълбочина от десетки метри до 5-6 километра

Под въздействието на голямото налягане и топлината цялата тази примес стартира да се трансформира. В продължение на милиони години тя се трансформира във въглеводороди – основата на нефта и природния газ. След това нефтът се просмуква през порестите скали и се натрупва в по този начин наречените нефтени клопки, откъдето се извлича посредством сондажи.

Съществува обаче и друга версия – абиогенната доктрина. Тя допуска, че нефтът може да се е образувал не от останките на живи същества, а от неорганичните субстанции навътре в Земята. Въпреки че тази версия е по-малко известна измежду учените, тя не изключва опцията дребни количества петрол да се появят без присъединяване на антични органични субстанции.

Има ли петрол в космоса

Към момента учените не са разкрили нито една планета, на която сигурно има петрол. Тъй като нефтът е артикул от разлагането на антични организми, съществуването му допуска съществуването на живот в далечното минало. Въпреки това учените не престават да търсят и изследват екзопланетите, на които може да има условия, сходни на тези на Земята.

 Космическият телескоп Кеплер

Например през 2011 година телескопът „ Кеплер “ на НАСА откри планетата Kepler-16b, в чиято атмосфера има въглеводороди. Това обаче не е петрол, а газове – метан и етан, които са част от нейния състав. Досега на другите планети са открити единствено обособени съставни елементи на нефта, само че не и самият петрол.

 Екзопланетата Kepler-16b

Така че има вяра, че на други планети има ресурси от петрол. Учените търсят, с цел да може в бъдеще да ни зарадват със сензационни вести.

Има ли петрол на Марс

Учените търсят петрол и на Марс, само че търсенето към момента не е дало никакви резултати. В атмосферата на Червената планета са открити въглеводородни молекули, само че не е известно от кое място са пристигнали. Възможно е те да са следи от петрол, само че също по този начин е евентуално въглеводородите да са се образували в резултат на голям брой други химични процеси.

Ако на Марс в действителност има петрол, той би могъл да бъде скъп запас за бъдещи задачи и колонизация. Той би могъл да се употребява за производството на гориво, електричество и други потребности. За да стане това обаче, би трябвало да потвърдим съществуването му и да се научим по какъв начин да го извличаме.

 Добивът на петрол на Марс би могъл доста да форсира проучването на космоса

Много марсоходи, като Curiosity и Perseverance, към този момент са изследвали състава на марсианските скали и атмосфера. Те откриха органични молекули, само че не и следи от петрол и други изкопаеми горива. Съществува мнение, че в предишното на Марс може да е имало петрол, само че той да е липсващ в резултат на разнообразни естествени феномени.

В момента въпросът за нефта на Марс остава отворен. За финален отговор са нужни нови проучвания, а към този момент човечеството се е фокусирало върху проучването на водата и другите запаси, които могат да бъдат потребни за усвояването на планетата.

Колко петрол е останал на Земята

Нефтът не е безконечен и рано или късно запасите му подземен ще се изчерпят. Добивът му към този момент става все по-труден и по-скъп, защото леснодостъпните залежи се изчерпват. Трудно е да се планува по кое време тъкмо нефтът изцяло ще изчезне, само че специалистите предизвестяват, че към този момент се следи пикът на добива на петрол, а след него следва спад.

Счита се, че сега на Земята има 1,6 трилиона барела петрол. Възможно е да има и 565 милиарда барела неоткрити ресурси под нашата планета. Според най-новите изследвания при сегашните темпове на рандеман, нефтът е задоволителен за към още 64,5 години. Точното време на привършване на запасите зависи от технологиите, търсенето и прехода към различни източници на сила, само че рано или късно човечеството ще би трябвало да откри сурогат на този изчерпаем запас.

 Един петролен бунар може да има живот в продължение на десетилетия, само че с течение на времето добивът понижава и сондажът става непотребен

Ако в миналото бъде открит петрол на друга планета, това може да провокира нова „ златна тресчица “. Държавите и корпорациите ще желаят да го добиват, макар големите разноски и механически компликации. Единственият въпрос е дали това ще бъде рентабилно – може би ще успеем да намерим други източници на сила.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР