Светослав Бенчев: Не се очакват сътресения на пазара на горива, нито повишение на цените
Не се чакат разтърсвания на пазара на горива в България, нито покачване на цените след наложените от Съединените щати наказания против съветските петролни компании " Роснефт " и " Лукойл ". Това съобщи за Българска телеграфна агенция ръководителят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев, потърсен за коментар.
За момента не чакам нищо да се случи. Има задоволително количества горива на пазара и всичко е обезпечено, бензиностанциите работят, уточни Бенчев.
Той посочи, че глобите, наложени от Съединени американски щати, са териториално лимитирани и засягат американски компании и жители, без да имат директно деяние върху територията на други страни, в това число България.
Бенчев добави, че въпреки цените на петрола да се покачиха с над три % в азиатската търговия през днешния ден, това придвижване е краткосрочно и не се чака трайна наклонност на повишаване. Няма учредения за суматоха или спекулации с цените, уточни още той.
Междувременно Вашингтон съобщи, че е подготвен да предприеме спомагателни дейности, в случай че Москва не се съгласи на неотложно преустановяване на огъня в Украйна. Миналата седмица Англия също наложи наказания на " Роснефт " и " Лукойл ", а Европейският съюз утвърди 19-ия пакет от ограничавания, включващ възбрана за импорт на съветски полутечен природен газ.
Инфо: Българска телеграфна агенция




