Не съществува риск България да остане без охрана на въздушното

...
Не съществува риск България да остане без охрана на въздушното
Коментари Харесай

Няма риск България да остане без охрана на въздушното си пространство

Не съществува риск България да остане без защита на въздушното си пространство. Това показва командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Димитър Петров в отговор на питане на Българска телеграфна агенция по Закона за достъп до социална информация (ЗДОИ). 

" Към момента защитата на въздушното пространство, включително и носенето на бойно дежурство са обезпечени и се прави без спиране от Военновъздушните сили на България ", пишат от Висш съдебен съвет по въпроса какъв е рискът България да остане без лични бойни самолети, с които да охранява въздушното си пространство.

В реалност Военновъздушни сили изпитват избрани усложнения, свързани с бъдещата поддръжка на военните въздухоплавателни средства, създадени в Русия, показва генерал-майор Димитър Петров. Той регистрира лимитираните благоприятни условия за поддръжка на наличния авиационен парк, подбудени от комплицираната геополитическа среда за сигурност.

Като съществена причина за затрудненията е посочено предизвикателството, обвързвано с обезпечаването на всички нужни за поддръжката на самолетите аварийни елементи и консумативи.

" Министерството на защитата и командването на Военновъздушни сили са подхванали дейности, свързани с поддръжка на наличните бойни авиационни платформи, като се възнамерява потреблението на същите да продължи колкото е належащо до цялостното асимилиране на нова авиационна техника ", изяснява генерал-майор Петров.

Колко бойни самолета са в редовност?

Въпросът за самолетите, които са в изправно положение и могат да извършват бойни задания, попада в лист с категории и информация, подлежаща на подредба като държавна загадка, показаха от Висш съдебен съвет.

Темата за защитата на въздушното пространство беше повдигната и от президента Румен Радев на 14 октомври, когато одобри почетния часовой и отдаде респект пред Паметника на летеца във връзка Празника на авиацията и на Българските военновъздушни сили. Той съобщи, че на идните съвещания за образуване на държавно управление ще търси отговор на въпроса - какви решения оферират партиите за гарантиране на въздушния суверенитет на страната.

Преди дни служебният министър на защитата Димитър Стоянов разгласи, че Министерският съвет е взел решение за основаване на набирателна сметка по плана F-16, а при започване на ноември самолети Eurofighter от Военновъздушните сили на Кралство Испания ще идват у нас за взаимна задача с българските Военновъздушни сили по защитата на въздушното ни пространство.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР