Николай Василев: Не смятам, че държавата трябва да плаща всичко, щом някой се оплаче
Не съм от хората, които считат, че страната би трябвало да заплаща всичко, щом някой се оплаче, че нещо му е скъпо. Това е неправилна политика. Нека първо забележим диагнозата. Надявам се, че никой повече няма да ме пита дали цените са се удвоили след влизането в еврозоната, така като очевидно не са. Това съобщи пред някогашният министър на стопанската система.
Той даде съответни данни за инфлацията: януари – 0,6%, февруари – 0,4%, март – 0,7%. " Ако погледнем последните 35 години преход, ще се окаже, че това са зимните месеци с най-ниската инфлация въобще. По време на рецесията през зимата на 1996 г. несъмнено беше 10% на час инфлацията ", напомни той.
По мотив поскъпването на горивата поради рецесията в Близкия изток той уточни, че цената на петрола се е увеличи, само че не е достигнала рекордни равнища. " През 2008 година цената на барел нефт беше 147 $, а заплатите в България бяха четири пъти по-ниски. Сега страната е по-богата, приходите са по-високи. Това не е краят на света ", безапелационен е Василев.
Според него държави като Австрия, Франция, Германия и Гърция, които вкараха компенсационни ограничения - бъркат. " Въпреки ограниченията им цените на горивата там са по-високи от тези в България. Ако стане 5 евро за литър - тогава ще обсъждаме изключителни ограничения. Но в този момент не става въпрос за това. Не приказваме за трагично високи цени. През 2008 година те бяха по-високи при по-ниски приходи ", напомни още веднъж той.
За помощите от 20 евро за най-уязвимите групи той разяснява: " Правителството загуби половината от месец март, обяснявайки за помощи от по 20 евро. Първоначално министър председателят сподели, че жителите няма да вършат нищо и милиони ще получат средствата по сметките си. След няколко седмици мъдруване обаче се оказа, че би трябвало да се попълнят заявки. В резултат - едва няколко десетки хиляди души са кандидатствали, а досега са раздадени към 1 милион евро. С това ли ще бъде запомнено едно служебно държавно управление - че през целия месец март е провело разпределяне на по 20 евро, като че ли сме небогати като Куба или Венецуела? Разбирате ли по какъв начин обществото се занимава с дребни въпроси? Тези 20 евро не са за най-уязвимите хора, защото те нямат коли. Това е помощ за други хора - и на процедура я получават тези, които имат време да вървят по институции и да попълнят документи за 20 евро ".
Василев акцентира, че страната не може да компенсира всяко повишаване, защото това не е резистентен модел. " Правителствата харчат доста, а не вършат промени. Има хиляди незаети щатни бройки, раздут обществен бранш, прекалено много институции. Проблемът не е единствено в заплатите, а че доста от тези предприятия въобще не би трябвало да са държавни. Решението е приватизация и концесии ", акцентира той.
И добави: " В частния бранш няма проблем нито с фрагментите, нито със заплатите. Проблемът е в държавния бранш ".
Той даде съответни данни за инфлацията: януари – 0,6%, февруари – 0,4%, март – 0,7%. " Ако погледнем последните 35 години преход, ще се окаже, че това са зимните месеци с най-ниската инфлация въобще. По време на рецесията през зимата на 1996 г. несъмнено беше 10% на час инфлацията ", напомни той.
По мотив поскъпването на горивата поради рецесията в Близкия изток той уточни, че цената на петрола се е увеличи, само че не е достигнала рекордни равнища. " През 2008 година цената на барел нефт беше 147 $, а заплатите в България бяха четири пъти по-ниски. Сега страната е по-богата, приходите са по-високи. Това не е краят на света ", безапелационен е Василев.
Според него държави като Австрия, Франция, Германия и Гърция, които вкараха компенсационни ограничения - бъркат. " Въпреки ограниченията им цените на горивата там са по-високи от тези в България. Ако стане 5 евро за литър - тогава ще обсъждаме изключителни ограничения. Но в този момент не става въпрос за това. Не приказваме за трагично високи цени. През 2008 година те бяха по-високи при по-ниски приходи ", напомни още веднъж той.
За помощите от 20 евро за най-уязвимите групи той разяснява: " Правителството загуби половината от месец март, обяснявайки за помощи от по 20 евро. Първоначално министър председателят сподели, че жителите няма да вършат нищо и милиони ще получат средствата по сметките си. След няколко седмици мъдруване обаче се оказа, че би трябвало да се попълнят заявки. В резултат - едва няколко десетки хиляди души са кандидатствали, а досега са раздадени към 1 милион евро. С това ли ще бъде запомнено едно служебно държавно управление - че през целия месец март е провело разпределяне на по 20 евро, като че ли сме небогати като Куба или Венецуела? Разбирате ли по какъв начин обществото се занимава с дребни въпроси? Тези 20 евро не са за най-уязвимите хора, защото те нямат коли. Това е помощ за други хора - и на процедура я получават тези, които имат време да вървят по институции и да попълнят документи за 20 евро ".
Василев акцентира, че страната не може да компенсира всяко повишаване, защото това не е резистентен модел. " Правителствата харчат доста, а не вършат промени. Има хиляди незаети щатни бройки, раздут обществен бранш, прекалено много институции. Проблемът не е единствено в заплатите, а че доста от тези предприятия въобще не би трябвало да са държавни. Решението е приватизация и концесии ", акцентира той.
И добави: " В частния бранш няма проблем нито с фрагментите, нито със заплатите. Проблемът е в държавния бранш ".
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




