Новият омбудсман: Няма да приема да станa служебен премиер
След промените в Конституцията омбудсманът е в така наречен домова книга за евентуален длъжностен министър-председател.
На 18 август – месец след нейното избиране, Делчева ще предложи на Народното събрание претендент за заместник-омбудсман. „ Надявам се през септември той да бъде определен “.
Делчева съобщи, че фокусът на нейната работа са правата на децата и възрастните хора. Като една от най-важните задания тя вижда отбраната на възрастните хора от измами в процеса на приемане на еврото, тъй като по нейните думи „ някои от тях изобщо не са виждали евро “.
„ Една от целевите групи, върху които се концентрирам, са възрастните хора. Ще приказвам с тях и ще им давам спомагателна информация какво ще се случва след 1 януари, когато ще бъде признато еврото “, сподели тя и добави, че ще посети градове като Свищов, които в никакъв случай не са били посещавани от омбудсманите.
Делчева към този момент работи върху това да има контакт с общество по мъчителни тематики. За 7 август тя е оповестила приемна, а ползата към нея е голям и часовете са запълнени. За хората, които не са в София, ще създадем виртуална приемна, с цел да могат и те да се свържат с мен, сподели Делчева.
Тя напомни, че е сезирала пет институции след инспекцията в интерната „ Христо Ботев “ в село Варненци, община Тутракан, която беше провокирана от сигнали за прояви на принуждение над децата там.
„ Още в първата седмица откакто встъпих в служба, отидохме на изненадваща инспекция в с. Варненци, с цел да забележим изискванията, при които децата обитават. Веднага, още на другия ден, сигнализирахме петте институции. Видях доста неприятни условия на живот, с изтърбушени кревати, извънредно горещи спални пространства, нямаше даже завеси, а за сметка на това в учителската стая и в стаята на шефа имаше климатизация “, сподели тя.
И съобщи, че ще упорства за промени, които да подсигуряват просветеност и поминък за децата, напускащи сходни институции. Омбудсманът ще извърши и спомагателни инспекции, в това число и в останалите две възпитателни учебни заведения в страната.




