Не можем да включим българите в Конституцията преди началото на

...
Не можем да включим българите в Конституцията преди началото на
Коментари Харесай

Буяр Османи: Изборът на име на българския културен клуб беше провокация

Не можем да включим българите в Конституцията преди началото на договарянията с Европейски Съюз
Провокация беше не отварянето на българския клуб в Битоля, а изборът на име. Това би трябвало да бъде добре разбрано. Откриването на клубове на българската общественост е безусловно несъмнено в Република Македония. Българската общественост има тази опция, независимост и поощряване да провежда и демонстрира своите културни и идентични атрибути под каквато и да е форма, само че не по метод, който да предизвика или смущава други жители, съобщи на конференция македонският външен министър Буяр Османи, представен в БГНЕС. Поводът за нея беше откриването в събота на български културен център „ Иван Михайлов” в Битоля, на което участваха вицепрезидентът на България Илияна Йотова, министър-председателят Кирил Петков, външният министър Теодора Генчовска и народни представители от разнообразни политически сили. „ Ние сме демократична страна, в която всички жители и всички общности се употребяват еднообразно с всички права и ние в действителност няма да допуснем оправдание, че тук се нарушават човешките права на която и да е етническа общественост, в това число и на българската”, сподели по време на брифинга Османи.

Спорното в тази ситуация е изборът на име, защото личността на Иван Михайлов тук се счита за „ спорна и провокативна”. В противоположен случай управлението на страната също би била част от събитието.

„ Ние направихме това, което трябваше да създадем. Не позволихме Северна Македония да бъде показана пред света като страна, която лимитира правата на която и да е етническа общественост. Не е моя да работа да се грижа за имиджа на България и за това какви персони празнуват – те си имат Министерство на външните работи, което би трябвало да изясни пред еврейската и международната общественост за какво някои персони са им толкоз важни”, акцентира Османи. Той сподели, че настояването за посещаване на българската делегация по случай откриването на културния дом в Битоля е пристигнало от страна на вицепрезидента Илияна Йотова, а по-късно се е включил и министър председателят Кирил Петков.

„ Със сигурност е подложен белег върху връзките. Спусна се облак, в случай че мога да се изразя, върху постигнатото през последните шест месеца. Но не мога да разреша това да докара до преустановяване на разговорите”, безапелационен беше министърът. „ Отсъствието на публични представители на събитието в Битоля беше явен знак за позицията ни, само че не отхвърляме правото на никого да се сдружава”, сподели още той и съобщи:.„ Излязохме спечелили от случилото се.”

Относно вписването на българите в конституцията на районен съд Македония той съобщи, че това не може да се случи преди началото на договарянията.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР