Министър Шишков: Няма да събаряме незаконното строителство на АМ "Хемус"
" Не може да си разреши страната да се бори с подобен мащаб нелегално строителство, по тази причина предложихме текстовете за толерантност да бъдат единствено за измяната на инфраструктура. За да може като общество да запазим това, което е направено, в случай че несъмнено дава отговор на нормите ", сподели министърът.
На въпрос дали автомагистралата ще бъде приключена в границите на мандата на кабинета, той сподели, че тя ще бъде приключена до Велико Търново.
" Не съм уверен, че за четири години можем да създадем плана и да го построят строителите. Автомагистрала " Хемус " сега има огромна отворена дупка. Имаме над 800 км пътища, които би трябвало занапред да проектираме. Няма по какъв начин за 4 години да ги проектираме и да ги построим ", безапелационен бе той.
Шишков сподели, че тези инфраструктурни планове ще бъдат дадени на концесия.
" Нямаме хоризонта да дадем част от автомагистралите на концесия, тъй като тях ги няма проектирани ", разгласи той.
Министърът сподели, че се приготвя законодателство за концесиите.
" Имаме едни огромни инфраструктурни обекти. Най-евтината част от строителния развой е проектирането. Към този миг сигурно ще намерим пари за проектирането. Магистралите, които са почнали да се строят, ще би трябвало да ги приключим при всички положения от пари на държавния бюджет ", сподели той.
Шишков разяснява и казуса с Кресна, където обичайно лятото стават големи тапи поради трафика към Гърция. Там Автомагистрала " Струма " е прекратена и целият трафик от нея се влива в двулентовия път през Кресненското дефиле.
" Първото решение е да се приключи обходът на Кресна. Лошото е, че той също няма да реши световно нещата. Решението е автомагистрала. Това трасе продължава да не съществува на картата. Най-вероятно до година, година и половина ще бъде изработен обходът на Кресна. Ние не можем да прескочим софтуерното време, в което би трябвало да проектираме и да построим ", изясни министърът.
Той разяснява и проблема с противозаконното строителство в местността Баба Алино край Варна.
" Нали разбирате, че няма по какъв начин това огромно строителство да се случи ей по този начин. Там са забъркани институциите, които следва да утвърждават планове. Имаме забъркани институции, които са свързани с страната ", разгласи Шишков.
По думите му там е функционирала " националната и локалната олигархия ", която стартира да се разпада, тъй като страната се връща.
" Някой очевидно е споделил на господин Невзоров, че това може да стане по този метод. Давате ли си сметка какъв брой пари са дадени от частен вложител. Той очевидно е бил спокоен, че този механизъм работи ", разяснява министърът.
На въпрос дали автомагистралата ще бъде приключена в границите на мандата на кабинета, той сподели, че тя ще бъде приключена до Велико Търново.
" Не съм уверен, че за четири години можем да създадем плана и да го построят строителите. Автомагистрала " Хемус " сега има огромна отворена дупка. Имаме над 800 км пътища, които би трябвало занапред да проектираме. Няма по какъв начин за 4 години да ги проектираме и да ги построим ", безапелационен бе той.
Шишков сподели, че тези инфраструктурни планове ще бъдат дадени на концесия.
" Нямаме хоризонта да дадем част от автомагистралите на концесия, тъй като тях ги няма проектирани ", разгласи той.
Министърът сподели, че се приготвя законодателство за концесиите.
" Имаме едни огромни инфраструктурни обекти. Най-евтината част от строителния развой е проектирането. Към този миг сигурно ще намерим пари за проектирането. Магистралите, които са почнали да се строят, ще би трябвало да ги приключим при всички положения от пари на държавния бюджет ", сподели той.
Шишков разяснява и казуса с Кресна, където обичайно лятото стават големи тапи поради трафика към Гърция. Там Автомагистрала " Струма " е прекратена и целият трафик от нея се влива в двулентовия път през Кресненското дефиле.
" Първото решение е да се приключи обходът на Кресна. Лошото е, че той също няма да реши световно нещата. Решението е автомагистрала. Това трасе продължава да не съществува на картата. Най-вероятно до година, година и половина ще бъде изработен обходът на Кресна. Ние не можем да прескочим софтуерното време, в което би трябвало да проектираме и да построим ", изясни министърът.
Той разяснява и проблема с противозаконното строителство в местността Баба Алино край Варна.
" Нали разбирате, че няма по какъв начин това огромно строителство да се случи ей по този начин. Там са забъркани институциите, които следва да утвърждават планове. Имаме забъркани институции, които са свързани с страната ", разгласи Шишков.
По думите му там е функционирала " националната и локалната олигархия ", която стартира да се разпада, тъй като страната се връща.
" Някой очевидно е споделил на господин Невзоров, че това може да стане по този метод. Давате ли си сметка какъв брой пари са дадени от частен вложител. Той очевидно е бил спокоен, че този механизъм работи ", разяснява министърът.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




