„Не искам да се меся в желанието, на която и

...
„Не искам да се меся в желанието, на която и
Коментари Харесай

Зиядин Села, Алианс за албанците: Не експертите, а политиците трябва да намерят компромиси за решаване на отворените въпроси с България

„ Не желая да се меся в желанието, на която и да е страна или народ да бъдат отбелязвани политически или фигури от историческото минало, това е тяхно право. “, разяснява откриването на Културен клуб „ Иван Михайлов “ в Битоля ръководителят на Алианс на албанците в Република Северна Македония Зиядин Села. Той счита обаче, че подобен акт не подкрепя по-бързото повдигане на ветото от страна на България.

„ От друга страна постоянно съм казвал, че съседите би трябвало да се признават между тях и това, от което би трябвало да се стартира, е признаването на малцинствата, които живеят в тези страни. Това би била добра стъпка “, сподели Села. Той посочи, че кардиналните му визии са, че въпросът за малцинствата е въпрос на човешки права и в това отношение „ не може да бъде вътрешен въпрос на която и да било демократична страна в света “. „ Но също по този начин мисля, че този въпрос излишно се комплицира. Не считам, че би трябвало да чакаме решение от специалистите, в науката няма компромис. Компромис вършат политиците и те би трябвало да го намерят. Имайки поради това, което се случва в Украйна, считам, че отворените въпроси би трябвало да се оставят за решение в различен миг. Политиката би трябвало да донесе компромис и приканвам България да вдигне ветото и Република Северна Македония дружно с Албания по-бързо да станат членове на Европейски Съюз, не поради икономическата, а поради геополитическата част на съюза “, сподели Села.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР