Благомир Коцев: Община Варна е работила срещу незаконния град от първия сигнал през 2024 г.
" Не е правилно, че съм бил със затворени очи. Със сигурност съм бил с необятно отворени очи, тъй като съм осведомен със събитията. Това дали някой в строителния надзор е бил, не знам ", съобщи Благомир Коцев.
По думите му първите противозаконни здания са се появили през мандата на кмета на ГЕРБ Иван Портник към 2023 година, макар че началото на строителството евентуално е било през 2021-2022 година
Първите сигнали за нелегално строителство и сеч в горите към " Златни пясъци " са от 6 юни 2024 година Те са изпратени до регион " Приморски ", който е открил, че в местността " Баба Алино " има 11 противозаконни градежа в ход. Следователно строителният надзор на региона стартира да работи по актовете за определяне на противозаконното строителство.
На 3 февруари 2025 година се прави повторна инспекция, този път от РДНСК, на която са открити още 4 противозаконни къщи. Тоест, към началото на 2025 година има открити общо 15 противозаконни къщи, заключи Коцев.
По думите му същинският взрив на противозаконното строителство в региона стартира напролет на 2025 година, т.е. в месеците към неговия противозаконен арест, което го навежда на мисълта, че може да има връзка сред двете събития.
Още по тематиката
27 май 2026 20:15
През 2025 година се прави и взаимна инспекция от Община Варна и Район " Приморски ", само че чиновниците не са позволени от охранители. Тогава община Варна изисква преписките за 15-те постройки и стартира " пинг-понг сред институциите ", сподели Коцев.
По думите му заповедите за прекъсването на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година Така, макар че строителството напролет и началото на лятото на 2025 година върви, актовете за прекъсването му са в ход, само че процесът върви постепенно.
В края на 2025 – началото на 2026 отиват следващи инспекции. На 25 март 2026 година е направена огромна инспекция от РДНСК, строителният надзор на " Приморски ", на община Варна, на горските служби. " Оказва се, че има големи огради и охранители, които не позволяват нито една институция да влезе. Те желаят спомагателна поддръжка от полицията, защото противозаконното строителство би трябвало да се опише постройка по постройка и да се оправят съответните скици. Изисква се цялостен достъп до съответните парцели, само че подобен не е бил оказан, защото е бил възпрепятстван от огради и охранители ", описа Коцев
" Имало е известна доза боязън. Нашите чиновници ми описват, че са се страхували да вървят на тези обекти, без да имат поддръжка от полицията ", добави той.
Чак на 27 март специфичните елементи съумяват да влязат, само че чиновниците на общината не са поискали да влязат, тъй като са застрашени, че в случай че влязат без прокурорска заповед, ще бъдат виновни пред съда.
Още по тематиката
28 май 2026 07:20
" Те се опасяват освен от самата обстановка в горската околност, само че и от правните закани. Едва тогава аз разбирам, че не са били допускани вътре и е трябвало през пролуките на оградите да гледат какви къщи се строят. Те са нямали физически достъп за това. Моят укор е, че не са пристигнали при техния отраслов кмет или при мен, с цел да желаяме в точния момент достъп посредством полицията ", сподели Коцев.
По думите му всички институции са знаели за противозаконния комплекс, защото има трафопостове, има присъединение към ВиК и електропреносната мрежа, а за тези строителства дава отговор РДНСК. Община Варна е единствената, която е правила съответните дейности, добави кметът.
" Нали разбирате какъв боязън има у сложители, които би трябвало да открият нещо, в което подозират, че има някаква защита на най-високо държавно равнище. Няма по какъв начин някой да отиде да заграби гора, да постави охранители, да не позволява строителният надзор и няколко дами, които работят в нашия строителен надзор, да имат смелостта да отидат с техните папки и да влязат вътре през защитата и да желаят да разказват къщите на някакви мафиоти. Това е неприемливо ", разяснява Благомир Коцев.
По думите му местността " Баба Алино " е планувана да бъде урбанизирана територия и по тази причина неотдавна е стартирало напредването на подробния организационен проект (ПУП), само че той по никакъв метод не е имало по какъв начин да узакони противозаконното строителство. Но по този начин или другояче е нямало да бъде подписан, сподели още кметът.
Оттук нататък отговорността за проблема ще бъде взаимна с РДНСК. " Хората, които са купили парцели, са жертва на огромна скица. Тук има и интервенция на страната, която е разрешила това да се случи – Национална агенция за приходите, нотариуси, които имат отношение към покупко-продажбите. Ще стигнем до актове за срутване на това строителство, само че сигурно ще бъдат обжалвани в съда. Така че багерите няма да дойдат на следващия ден, само че позволявам, че ще се стигне до срутване в някакъв миг, а до тогава ще търсим решение – сигурно една община не може да се оправи сама с тази обстановка ", сподели още Благомир Коцев.
Той разяснява и фотографията на някогашния си заместител Павел Попов с украинската посланичка и мистичния вложител Олег Невзоров. " Това е светско събитие, галерия, проведена от украинското посолство. Убеден съм, че господин Попов е бил там просто с цел да съставлява общината в това културно събитие ", сподели Коцев.
" Не виждам към националната политика, нито към президентския пост ", отговори Коцев на въпрос дали има интерес към президентската конкуренция по-късно през годината.
По думите му първите противозаконни здания са се появили през мандата на кмета на ГЕРБ Иван Портник към 2023 година, макар че началото на строителството евентуално е било през 2021-2022 година
Първите сигнали за нелегално строителство и сеч в горите към " Златни пясъци " са от 6 юни 2024 година Те са изпратени до регион " Приморски ", който е открил, че в местността " Баба Алино " има 11 противозаконни градежа в ход. Следователно строителният надзор на региона стартира да работи по актовете за определяне на противозаконното строителство.
На 3 февруари 2025 година се прави повторна инспекция, този път от РДНСК, на която са открити още 4 противозаконни къщи. Тоест, към началото на 2025 година има открити общо 15 противозаконни къщи, заключи Коцев.
По думите му същинският взрив на противозаконното строителство в региона стартира напролет на 2025 година, т.е. в месеците към неговия противозаконен арест, което го навежда на мисълта, че може да има връзка сред двете събития.
Още по тематиката
27 май 2026 20:15
През 2025 година се прави и взаимна инспекция от Община Варна и Район " Приморски ", само че чиновниците не са позволени от охранители. Тогава община Варна изисква преписките за 15-те постройки и стартира " пинг-понг сред институциите ", сподели Коцев.
По думите му заповедите за прекъсването на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година Така, макар че строителството напролет и началото на лятото на 2025 година върви, актовете за прекъсването му са в ход, само че процесът върви постепенно.
В края на 2025 – началото на 2026 отиват следващи инспекции. На 25 март 2026 година е направена огромна инспекция от РДНСК, строителният надзор на " Приморски ", на община Варна, на горските служби. " Оказва се, че има големи огради и охранители, които не позволяват нито една институция да влезе. Те желаят спомагателна поддръжка от полицията, защото противозаконното строителство би трябвало да се опише постройка по постройка и да се оправят съответните скици. Изисква се цялостен достъп до съответните парцели, само че подобен не е бил оказан, защото е бил възпрепятстван от огради и охранители ", описа Коцев
" Имало е известна доза боязън. Нашите чиновници ми описват, че са се страхували да вървят на тези обекти, без да имат поддръжка от полицията ", добави той.
Чак на 27 март специфичните елементи съумяват да влязат, само че чиновниците на общината не са поискали да влязат, тъй като са застрашени, че в случай че влязат без прокурорска заповед, ще бъдат виновни пред съда.
Още по тематиката
28 май 2026 07:20
" Те се опасяват освен от самата обстановка в горската околност, само че и от правните закани. Едва тогава аз разбирам, че не са били допускани вътре и е трябвало през пролуките на оградите да гледат какви къщи се строят. Те са нямали физически достъп за това. Моят укор е, че не са пристигнали при техния отраслов кмет или при мен, с цел да желаяме в точния момент достъп посредством полицията ", сподели Коцев.
По думите му всички институции са знаели за противозаконния комплекс, защото има трафопостове, има присъединение към ВиК и електропреносната мрежа, а за тези строителства дава отговор РДНСК. Община Варна е единствената, която е правила съответните дейности, добави кметът.
" Нали разбирате какъв боязън има у сложители, които би трябвало да открият нещо, в което подозират, че има някаква защита на най-високо държавно равнище. Няма по какъв начин някой да отиде да заграби гора, да постави охранители, да не позволява строителният надзор и няколко дами, които работят в нашия строителен надзор, да имат смелостта да отидат с техните папки и да влязат вътре през защитата и да желаят да разказват къщите на някакви мафиоти. Това е неприемливо ", разяснява Благомир Коцев.
По думите му местността " Баба Алино " е планувана да бъде урбанизирана територия и по тази причина неотдавна е стартирало напредването на подробния организационен проект (ПУП), само че той по никакъв метод не е имало по какъв начин да узакони противозаконното строителство. Но по този начин или другояче е нямало да бъде подписан, сподели още кметът.
Оттук нататък отговорността за проблема ще бъде взаимна с РДНСК. " Хората, които са купили парцели, са жертва на огромна скица. Тук има и интервенция на страната, която е разрешила това да се случи – Национална агенция за приходите, нотариуси, които имат отношение към покупко-продажбите. Ще стигнем до актове за срутване на това строителство, само че сигурно ще бъдат обжалвани в съда. Така че багерите няма да дойдат на следващия ден, само че позволявам, че ще се стигне до срутване в някакъв миг, а до тогава ще търсим решение – сигурно една община не може да се оправи сама с тази обстановка ", сподели още Благомир Коцев.
Той разяснява и фотографията на някогашния си заместител Павел Попов с украинската посланичка и мистичния вложител Олег Невзоров. " Това е светско събитие, галерия, проведена от украинското посолство. Убеден съм, че господин Попов е бил там просто с цел да съставлява общината в това културно събитие ", сподели Коцев.
" Не виждам към националната политика, нито към президентския пост ", отговори Коцев на въпрос дали има интерес към президентската конкуренция по-късно през годината.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




