Не е учудващо, че Лукойл обмисля да продаде бизнеса си

...
Не е учудващо, че Лукойл обмисля да продаде бизнеса си
Коментари Харесай

Георги Ангелов: Не е учудващо, че Лукойл обмисля да продаде бизнеса си в България

Не е учудващо, че Лукойл обмисля да продаде бизнеса си в България . Това написа в собствен коментар в обществената мрежа Фейсбук икономистът Георги Ангелов . Той акцентира, че компанията е направила същото и със своето сдружение в Италия сега, в който е бил неразрешен вносът на съветски нефт . Публикуваме разбора на Георги Ангелов без редакторска интервенция:

„ Лукойл разгласи, че обмисля да продаде бизнеса си в България. Това не е учудващо – по същия метод Лукойл продаде и рафинерията си в Италия, когато беше неразрешен вносът на съветски нефт. В България също наближава краят на вноса на съветски нефт – дали през март или октомври, очевидно ще е през 2024 година

В Италия също имаше закани, че в случай че спре съветският нефт рафинерията ще спре и цените на горивата ще се вдигнат до небесата. Това не се случи. Нещо повече, в Италия държавното управление отговори на заканите с контразаплахи – в случай че рафинерията спре, държавното управление неотложно ще поеме нейното ръководство.

Подобно нещо направи и Германия с рафинерията на Роснефт, който отхвърляше да премине на неруски нефт – и сега тази рафинерия се ръководи от немското държавно управление, което интензивно търси покупател. Опитите на съветски петролни компании да изнудва европейски държавни управления удариха на камък.

Продажбата на бизнеса на Лукойл в България има няколко аспекта. От една страна, това е стратегически актив, значим за националната сигурност. Но още по-важно е, че бизнесът е отвесно интегриран, което препятства конкуренцията на пазара на горива. В един и същи притежател са както рафинерията, по този начин и съвсем всички хранилища на едро, по този начин и много бензиностанции.

Не бива да се позволява тази отвесна интеграция да продължи, без значение кой е притежател. Като изискване за разрешаване на договорката, е разумно Комисията за защита на конкуренцията (или парламентът) да наложи наложителни условия за продажба на най-малко 80% от складовете на едро и бензиностанциите (при това, складовете на едро не трябва да са в един и същи притежател, а в най-малко няколко конкурентни фирми). По този метод отвесната интеграция ще се отстрани и пазарът на горива ще стане по-конкурентен. “

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР