Не бива да се плашим от увеличаващата се заболеваемост, а

...
Не бива да се плашим от увеличаващата се заболеваемост, а
Коментари Харесай

Проф. Кантарджиев: Малко закъсняхме с мерките

Не бива да се плашим от увеличаващата се заболеваемост, а би трябвало да подходим със успокоение. От към месец предизвестявам, че не е хубаво българите да вървят толкоз в Гърция, където имаше разновидността ВА.5, който е десетки пъти по-заразен. Всички обаче се върнаха от Гърция кашлюкащи, с заболели гърла и висока температура и си го внесохме в София. Това сподели пред NOVA NEWS съветникът по опазване на здравето на Столична община проф. Тодор Кантарджиев.

Той акцентира, че разновидността на Омикрон ВА.5 с изключение на, че е по-заразен, има така наречен имунно бягство, само че пък се прекарва доста по-леко. Как тъкмо ще протече инфекцията обаче въпреки всичко зависи от организма на боледуващия – към какво е благоразположен, преболедувал ли е, ваксинирал ли се е. „ Въпреки че този вид много се разграничава от останалите и заобикаля имунитета, бустерна доза от ваксина против COVID-19 пази от тежко боледуване в продължение на 4-6 месеца до 80%. Сегашните ваксини пазят от новия вид, в случай че се сложат 2-3-4 месеца по-рано “, сподели проф. Кантарджиев.

Той добави, че сега се създават специфични ваксини против ВА.5, само че предизвести, че като дойдат у нас, те ще са единствено за бустер.

Проф. Кантарджиев добави, че към този момент сме позакъснели с ограниченията, тъй като към този момент има растеж на разпространяването на вируса, изключително в София град и област, Бургас и Варна. „ Тези, които се връщат от Гърция, трябваше да бъдат предизвестени а границата да не контактуват с доста хора няколко дни по-късно. Тези, които вървят в чужбина, да бъдат предизвестени, че на летищата би трябвало да носят маски. В общества, които са с ниско имунизационно покритие могат да се появят нови разновидности. Ето в този момент от няколко месеца следим нов подвариант в Индия - ВА2.75. За два месеца той е заразил към 25% от милиардното население на страната “, сподели той.

Според него би трябвало да се възобнови правенето на PCR проби първо, тъй като са по-точни и второ – посредством геномно секвениране да се следи придвижването на новите разновидности в другите области. „ Трябва да се възобновят трудноосъществените Коронавирус зони, с цел да се знае кой къде ще се съветва в извънболничната помощ. Маски от месец се носят в лечебните заведения, само че би трябвало да се носят и в градския превоз, който би трябвало да се ревизира и постоянно, и на местата със скупчване на доста хора “, сподели проф. Кантарджиев.

„ Най-важното е ограниченията да са в точния момент, на хората да се изяснява, а след две седмици да имаш спад на заболеваемостта, с цел да ти имат вяра хората. На третата седмица обаче на хората им омръзва и се натрупва отмалялост от спазването и контрола на ограниченията, по тази причина най-важното нещо е ограниченията да са навременни “, акцентира проф. Кантарджиев.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР