Най-зрелищният шпионски скандал на годината - така наричат делото в

...
Най-зрелищният шпионски скандал на годината - така наричат делото в
Коментари Харесай

Ян Марсалек и неговите български шпиони

Най-зрелищният шпионски скандал на годината - по този начин назовават делото в Лондон, в границите на което на 26 ноември пред съда ще се изправят група българи. Те са упрекнати, че са шпионирали за Русия под управлението на укриващия се някогашен шеф на немския финансов колос Wirecard - австриеца Ян Марсалек, заяви.

Решение не се чака преди края на януари, написа " Ханделсблат ". Изданието напомня, че петимата обвинени бяха арестувани от английските управляващи през февруари 2023 година, по-късно към тях бе прибавен и шести обвинен. Обвинителите са на мнение, че четиримата мъже и двете дами на възраст сред 30 и 46 години са възнамерявали и провели голям брой секретни интервенции в Европа по поръчка на съветската страна. Задържаните отхвърлят обвиняванията и пледират, че са почтени. А публицистите нямат правото да пишат за чуванията, с цел да не застрашат честното протичане на процеса, добавя АРД.

" Враждебни акции против характерни цели "

Както означават немските издания, в центъра на хипотетичната мрежа съгласно управляващите е Орлин Русев - 46-годишен мъж, живял на 200 км североизточно от Лондон . От профила му в LinkedIn се схваща, че той управлява компания за разузнаване на информационни сигнали.

Смята се, че той е събирал сведения, които е предавал посредством кодирани чатове на Марсалек, за който пък се допуска, че е избягал в Русия. И до през днешния ден нито английското, нито немското правораздаване са съумели да го заловят. През септември 2023 година английските следователи оповестиха, че разполагат с доказателства по какъв начин българите са събирали информации за Русия във щета на Англия и даже са подготвяли набези. По този метод групата желала да подкрепи руснаците " да осъществят враждебни акции против характерни цели " , в това число " евентуални отвличания " . Освен това - продължава " Ханделсблат " - групата следяла хора и места, представляващи интерес за Русия, като да вземем за пример база на НАТО в Германия и казахстанското посолство в Лондон.

" Макар огромна част от вражеските дейности да са били осъществени в чужбина, координацията им се е осъществявала в Обединеното кралство под управлението на Русев ", споделят английските следователи. Същото важи и за събирането и предаването на сведения на Марсалек. АРД написа, че Русев най-вероятно е контактувал с съветския сътрудник под името " Руперт Тиц ". А зад този псевдоним стои точно Марсалек.

Марсалек и Русев се познават от 2015 година

" Ханделсблат " добавя, че в границите на следствията са събрани голям брой доказателства. Сред тях са чатове в Телеграм сред Марсалек и Русев, в които става дума за обезпечаването на военна и наблюдателна техника за Русия. Обменяна била и информация за вероятни набези против набелязани лица.

Собствените следствия на " Ханделсблат " демонстрират, че Марсалек и Русев се познават още от 2015 година - изданието разполага с девет мейла, разменени сред двамата. В известията на Русев става дума с изключение на другото за " смарт телефони с много екзотични функционалности " и за достъп до специфични протоколи за мобилни телефони, които съгласно специалистите разрешават да се откриват и подслушват трети лица. На Марсалек явно била оказана помощ от Русев и от съветска взаимозависимост с името " Антон " да си конфигурира подобен телефон.

Германското издание показва още, че контакти в Москва евентуално са помогнали на Марсалек да избяга през юни 2020 година, когато той изчезна от Мюнхен, а дружно с него - и съвсем два милиарда евро от сметките на Wirecard. Смята се за несъмнено, че той е отлетял благодарение на някогашен сътрудник от австрийското разузнаване с частен аероплан за Минск. След това евентуално е отпътувал за Москва.

Марсалек е шпионирал за Русия години наред

" Ханделсблат " цитира английската прокуратура, съгласно която българите са правили шпионска активност от август 2020 година до февруари 2023-а. Т.е. Марсалек е почнал незабавно след бягството си да вербува шпиони за съветското разузнаване. Според изследванията на " Ханделсблат " той към този момент от много време обитавал първокласното московско предградие " Раздори ", а австрийският му асистент към този момент имал съветски паспорт и живеел удобно в Москва под името " Герман Баженов ".

В умозаключение немското издание написа, че в предишното Марсалек нееднократно се е хвалил с контактите си с тайните служби. " Ханделсблат " разполага с негови фотоси, на които той театралничи покрай Москва с документи на компания, която предлага развлекателни полети с съветски изтребители. В Либия пък бил оказал помощ за прехвърлянето на средства за задгранични интервенции на съветските секрети служби. През 2018 година той посочил в лондонските финансови кръгове документи с тайната формула на съветския нервнопаралитичен газ " Новичок ", който твърдял, че е получил от австрийски сътрудник. След бягството на Марсалек излизат и още детайлности, съгласно които той може да е работил неусетно за съветските разследващи служби в продължение на десетилетие. Цитирани са и сведения на групата проверяващи публицисти " Белингкат ", измежду които е и българинът Христо Грозев, които оповестяват, че от 2010 година насам Марсалек над 60 пъти е пътувал до Русия, като е употребявал 10 разнообразни паспорта.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 

 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР