Най-високият акциз на цигарите в Европейския съюз се налага в

...
Най-високият акциз на цигарите в Европейския съюз се налага в
Коментари Харесай

България остава с най-нисък акциз за цигарите в Евросъюза

Най-високият данък на цигарите в Европейския съюз се постанова в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро, и Франция - 7,45 евро. Най-ниският данък се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. На идващите места по най-ниски налози са Полша и Хърватия, надлежно 2,33 евро и 2,52 евро. Това установи интернационалният проучвателен мозъчен концерн Tax Foundation в обява в уеб страницата си. В изследването му се показва, че пушачите в Европейския съюз заплащат доста повече за налози и акцизи, в сравнение с за самите цигари.

Директивата на Европейски Съюз по отношение на налога върху тютюна изисква всички страни членки да постановат най-малък данък върху цигарите и другите тютюневи произведения. Страните от Европейски Съюз постановат характерен адвалорен налог върху цигарите (фиксирана сума за кутия цигари) и адвалорен данък (допълнителен % от продажната цена на дребно).

През 2024 година страните членки на Европейски Съюз приблизително са налагали акцизи върху цигарите, надхвърлящи 80% от продажната цена на дребно. Това значи, че тези данъци са нараснали междинните цени за потребителите с повече от 450%, отбелязва " Таксфаундейшън ".

Съгласно директивата на Европейски Съюз за налозите върху тютюна страните членки би трябвало да вкарат най-малък данък за цигарите и други тютюневи произведения. Страните постановат налог във закрепена сума за пакет цигари, както и данък, който е % от продажната цена на дребно. Минималният общ данък е най-малко 60% от националната среднопретеглена цена на дребно, като тези минимални стойности се резервират от 2014 година насам. Държавите членки, които постановат по-висока характерна ставка от най-малко 2,30 евро за опаковка, не е належащо да извършват условието за 60%. Двата данъка се събират, преди към цената да се добави данъкът върху добавената стойност (ДДС).

Настоящите минимални акцизни ставки за цигари в Европейски Съюз са 1,80 евро (1,95 долара) за пакет от 20 цигари, а минималният общ данък е минимум 60% от националната среднопретеглена цена на дребно. Европейската инструкция утвърждава единствено минимални ставки, само че всички страни постановат по-високи ставки, отбелязва мозъчният концерн.

Акцизите се събират в допълнение към Данък добавена стойност върху цигарите. Като се имат поради общите налози, междинният данъчен дял от среднопретеглените цени на дребно за 2023 година в страните от Европейски Съюз варира от 67,5% в Германия до 110% в Нидерландия.

От Tax Foundation показват, че данните се пресмятат и разгласяват от Европейската комисия, като се употребяват среднопретеглени цени (WAP) от миналата година, според Директивата за налог върху тютюна. Данъците като % от WAP са по-малко от 100% за всички страни, за които има данни, като се употребяват междинните цени на дребно за същата година.

Данъците върху цигарите са регресивни, тъй като акцизите като цяло са регресивни, само че и тъй като пушенето е по-разпространено измежду хората с по-ниски приходи. Тясната база и наклонността към понижаване на потреблението вършат акцизите върху цигарите нестабилни източници на доходи и тези доходи постоянно се насочват към разноски, които въобще не са свързани с тютюнопушенето. Увеличаването на налога върху цигарите има наклонност да предизвиква контрабандата на цигари и тласка потребителите към противозаконни пазари.

KPMG пресмята, че повече от 35 милиарда подправени и контрабандни цигари са били употребявани в Европейски Съюз през 2022 година, което възлиза на 8,2% от общото ползване на цигари и загуба от 11,3 милиарда евро (12,2 милиарда долара) от данъчни доходи.

Най-големите пазари за противозаконни цигари като % от общото ползване са във Франция (32%), Ирландия (24%) и Гърция (21%). Във Франция е съвсем половината от противозаконното ползване в Европейски Съюз.

Преди време в Европейски Съюз бяха прегледани съществени актуализации на директивите за данъчното облагане на тютюна, само че измененията бяха отсрочени за неопределен срок. Тъй като пушенето на цигари продължава, а потреблението на подправени и контрабандни цигари пораства, чака се Европейската комисия да преразгледа актуализациите на данъчната политика по отношение на тютюна.
Тази публикация ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР