Катя Ивкова в МЗ: Най-важното е да се промени фокусът от болнично лечение към превенция на заболявания
Най-важното е да се промени фокусът от болнично лекуване към промоция на здраве и предварителна защита на болести. Има си способи и способи, естествено би трябвало да има надзор върху разноските за опазване на здравето и фокус върху майчино и детско опазване на здравето. Това сподели новият министър на опазването на здравето Катя Ивкова пред публицисти по-рано през днешния ден.
И добави: " Доц. Михаил Околийски и неговият екип много работиха по тази тематика, в това число с приемането на наредбата за патронажните грижи. Тепърва естествено ще имаме доста работа и ще разчитаме на поддръжката на второстепенните си разпоредители и може би персонално на доцента ".
Като първа задача, здравният министър си слага осъществяването на инспекция на всичко направено досега, с цел да може се надгражда и да се реализират резултати.
Припомняме, че Катя Ивкова е новият министър на опазването на здравето от кабинета на " Прогресивна България ". Ивкова е одобрен специалист с над 20-годишен опит в интернационалните връзки, световната здравна политика и стратегическото ръководство на опазването на здравето.
Към момента тя заема поста шеф на дирекция " Европейска съгласуваност и интернационално съдействие " в Министерство на здравеопазването, като координира уговорките на страната ни към Европейския съюз и основни интернационалните организации като Организация на обединените нации, СЗО, УНИЦЕФ, НАТО и Организацията за икономическо сътрудничество и раз. От 2024 година заместник-представител на Република България в Изпълнителния съвет на Световната здравна организация (СЗО) за мандата 2024–2027 година
През 2023 година Катя Ивкова заема поста заместник-министър на опазването на здравето, като дава отговор за основни ресори като интернационалното съдействие, европейските планове, електронното опазване на здравето и правата на пациентите.
Ръководи българската делегация по време на 76-ата Световна здравна асамблея в Женева и показва страната ни в Общото заседание на Организация на обединените нации в Ню Йорк.
Професионалният ѝ път е тясно обвързван с Министерството на здравеопазването, където минава през всички равнища на експертно израстване – от ръководство на донорски стратегии и оперативни планове до шеф на отдел и шеф. Притежава огромен опит в ръководството на европейски планове по Оперативна програма " Развитие на човешките запаси “ и е потвърден водач в договарянията по въпросите на световното здраве.
Притежава магистърски степени – по " Обществено здраве и здравен мениджмънт “ от Медицински университет – София, приключена с цялостно отличие и по " Международни връзки “ от Университета за национално и международно стопанство (УНСС). Специализирала е здравна дипломация, стратегическо обмисляне и електронно ръководство в влиятелни интернационалните конгреси в Австрия, Гърция и България.
FaceBookTwitterPinterest




