Най-старата известна азбука е открита гравирана върху глинени цилиндри с

...
Най-старата известна азбука е открита гравирана върху глинени цилиндри с
Коментари Харесай

Археолози откриха най-старата азбука в древна сирийка гробница

Най-старата известна писменост е открита гравирана върху глинени цилиндри с дължината на пръсти. Те са открити в гробница в Сирия, заяви Нова.

Изследователи от университета „ Джон Хопкинс “ в Съединени американски щати датират писмеността от към 2400 година пр.н.е., като тя предхожда с към 500 години други известни азбучни писмености.

Откритието, което ще бъде показано на 21 август на годишната среща на Американското сдружение за отвъдморски проучвания, трансформира това, което знаем за произхода и еволюцията на писменостите и за смисъла им за ранните цивилизации.

„ Азбучната книжовност е трансформирала метода, по който хората са живели, по какъв начин са мислили, по какъв начин са общували “, споделя археологът Глен Шварц, който стои зад откриването на глинения цилиндър.

Тази форма на писане може да е направила гражданска война в езика, като го е направила наличен за хора отвън кралските фамилии и обществения хайлайф, считат учените.

Д-р Шварц и екипът му изследват по какъв начин са се развили ранните градски региони в Близкия изток в Сирия и по какъв начин са зародили по-малките градове в региона.

Екипът е взел участие в 16-годишни археологически разкопки в Тел Ум-ел Мара, един от първите междинни по величина антични градски центрове, за които е известно, че са се появили в Западна Сирия. На този обект археолозите към този момент са разкрили гробници, датиращи от ранната бронзова ера сред 3500 и 2000 година прочие

В тази добре непокътната гробница са открити 6 скелета, златни и сребърни украшения, непокътната керамика, съдове за готвене и връх на копие. Сред тези артефакти откривателите разкрили четири леко изпечени глинени цилиндъра с нещо, което изглеждало като азбучна книжовност, гравирана върху тях.

„ И това ново изобретение демонстрира, че хората са опитали с нови информационни технологии доста по-рано и на друго място, в сравнение с сме си представяли до момента “, сподели доктор Шварц.

Въз основа на дребните перфорации по глинените цилиндри учените подозират, че евентуално са били привързани към различен предмет и са изпълнявали ролята на самобитен етикет.

„ Може би те в детайли разказват наличието на съда, а може би от кое място е пристигнал съдът или на кого е принадлежал. Без да разполагаме със средство за превод на надписа, можем единствено да спекулираме “, изясни още доктор Шварц.

С помощта на техники за датиране с въглероден диоксид откривателите удостоверяват, че гробниците, артефактите и писмеността са от интервала към 2400 година прочие н. е.

Това слага произхода на артефактите към 500 години преди известната до момента най-стара азбучна книжовност. „ Преди това учените смятаха, че писмеността е била изобретена в Египет или към него някъде след 1900 година прочие н. е. Но нашите артефакти са по-стари и са от различен регион на картата, което допуска, че писмеността може да има напълно друга история на пораждане, в сравнение с смятахме “, прибавя още Шварц.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР