Най-същественият проблем за нас е обучението на майчин език и

...
Най-същественият проблем за нас е обучението на майчин език и
Коментари Харесай

Сабри Мутлу: Диалогът с изселниците в Турция не е на ниво - и Доган, и Пеевски го признаха

Най-същественият проблем за нас е образованието на майчин език и да се усъвършенства разговорът на изселниците с политиците в България. Не би трябвало да има никакво подозрение, че ние милеем за България. Това съобщи пред БНР Сабри Мутлу, ръководител на Конференцията на изселническите сдружения от балканските страни.

 

Нашите изселници постоянно мислят за България, милеят за родината си и желаят да е просперираща и да не е на последно място в Европа, показа в предаването " РадиоТочка " Сабри Мутлу.

 

За родната политика той разяснява: " Имаше и по-лоши дни, сега е добре, само че има каква да се желае ". От Конфедерацията на изселническите сдружения са изпратили декларация до политическите партии и ръководителите им - Бойко Борисов, Кирил Петков и някогашния на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ.

" Дали сме им нашите проблеми, които имаме. Надяваме се в добър разговор с тях да ги разгадаем. Засега съвсем никой не ни обръща внимание. И от Движение за права и свободи никой не е дал отговор ", призна Сабри Мутлу.

" Искаме нашите деца, които живеят в България да си учат майчиния език, а също по този начин и българския, тъй като тези деца би трябвало да бъдат пълноценни жители на България. Твърдя, че в случай че едно дете на знае майчиния си език няма да научи добре и различен език ", споделя Мутлу.

 

Другата им болежка е, че са минали 40 години от Възродителния развой, към 500 – 600 души били екстрадирани в Белене и за тях няма смяна, няма нито един, за който съдът да каже, " ето този е отговорен ".  " Тези хора са афектирани и идват в нашите сдружения ", описа ръководителят на Конфедерацията на изселниците.

 

Организацията си е сложила за цел да способства за другарските взаимоотношения сред всички балкански страни и етническите групи в тях да живеят в мир и другарство. В Турция има над 300 сдружения, по райони, и се занимават с проблемите на изселниците.

 

Сабри Мутлу разяснява, че има какво да се желае и от връзката с Движение за права и свободи.

" Имаме контакти с тях преди избори - общински или други. Кандидати за съветници и претендент кметове идват и си приказваме. Диалогът не е на това равнище, което би трябвало да е. Мисля, че има проблем в разговора сред нас. Никога не е бил добър. Ако прочетем обръщението на Доган преди Нова година и той си призна, а по-късно и Пеевски в Кирково, че разговорът с хората в Турция не е на равнище. Мисля, че са прави ", сподели Сабри Мутлу.

Той разяснява, че в Турция гласувалите на българските избори са към 100 000, а действително са към 350 000 души. И не вижда смяна откогато Движение за права и свободи има двама ръководители.

 

" А занапред нататък дали ще има, зависи от тях ", надява се Сабри Мутлу. Според него е добра смяната в Конституцията за двойното поданство.

 

" Със удовлетворение одобряваме тази смяна, тъй като освен в Турция, 2,5 млн. жители на България живеят отвън страната и те могат да кажат техните проблеми в българския парламент. Това е позитивно за нас, тези които живеем отвън страната. Не е изключено за нова политическа мощ, само че мисля, че към този момент няма такава опция ", разяснява ръководителят на Конфедерацията на изселниците.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР