Най-очевидната констатация за предизборната ситуация у нас е, че партиите

...
Най-очевидната констатация за предизборната ситуация у нас е, че партиите
Коментари Харесай

Петър Кичашки: Римейк на Беровото управление? Наблюдава се вредният, но все по-засилващ се елемент на партиен трибализъм

Най-очевидната констатация за предизборната обстановка у нас е, че партиите са изморени. Говорим за умората в гласоподавателя, само че като че ли пропущаме умората на партиите. Партиите са изморени, партийният актив е изтощен, партийните пиари са изморени - проличава безпринципност и уязвимост на акцията. В първата десетдневка на акцията има липса на  активност  и качествени хрумвания, има отчетлива липса на прохлада. Отсъства разбирането у огромните партии, че би трябвало да предложат нов прочит на тази обстановка, те наподобяват вяли, апатични  и с отвращение чакат да мине тази акция и да видят следващите резултати от които всички няма да са изключително удовлетворени. Това сподели за предаването “България, Европа и светът на фокус " на Радио “Фокус " , съсобственикът на “Галъп интернешънъл болкан " Петър Кичашки.

Според него по нищо не проличава в България, че ще се организират избори. " Знаят го 1000 души в България, които се интересуват интензивно от политика, за останалата част от аудиторията по нищо не се схваща, че съществува акция, с изключение на по съществуването на билбордове из страната и плакати. Причината за това е, че сега, в който стана ясно, че вървим към 7-те подред предварителни парламентарни избори, партиите влязоха в акция. Наблюдава се и нездравословният, само че все по-засилващ се детайл на партиен трибализъм. Партиите гледат на себе си като племена, които не са устроени по този начин, че да търсят разговор и единодушие, с цел да образуват ръководство на страната. Те гледат на себе си като на субекти, на които свише им е спуснато, че те са тези месии, които би трябвало да спасят България. Това е надълбоко погрешно, неверен метод и е една от аргументите да сме в тази рецесия, тъй като отсъства естествен политически разговор. Партиите чертаят червени линии между тях, базирайки се на персони и персони - с този не може, с оня може. А не базирайки се на политики и на ценностни разбирания по пътя, по който би трябвало да върви страната. Това е една от главните аргументи, заради които се намираме в тази рецесия, която продължава към този момент 4 години, един общоприет мандат на държавното управление го  изкарахме в тежка рецесия и разделяне ", изясни Петър Кичашки.

Полемиката към бъдещия министър-председател всяка партия  я пречупва през личния си интерес. “Опасно е да вървим по линия на този митичен равноотдалечен министър председател, ние това сме го играли към този момент. ГЕРБ предложиха подобен специалист, одобрен в своята област като проф. Габровски, които не получи никаква поддръжка и след това изчезна от политическото пространство. Този вид политика няма по какъв начин да сработва в България. Примерът с Марио Драги, който от ПП-ДБ дават е несполучлив, заради две условия. Италия е голяма страна, тя разполага с огромен човешки запас, а ние сме малко над 6 млн. души. Странно е от кое място ще го намерим този човек, който хем да е деен, хем да е равно далечен от всички партии. Такава фигура, в случай че съществуваше, щеше да бъде към този момент показана. Няма по какъв начин в изискванията на нашата страна да извадим от ръкава си митична фигура, която ще пристигна и ще позволи всички проблеми на страната.  Второто събитие, с което е неуместно сравнението с Драги, е на равнището на политическата просвета на италианския народ и на политическата просвета на италианските партии. Там разбирането за политиката не е политика, която се крие зад безпартиен претендент, а е политика, която търси да излъчи обединителна фигура. Ние не разполагаме с такива фигури, само че това е опит на партиите да се скрият зад една такава фигура, а не да поемат отговорност за ръководството, което тази фигура ще предложи. Това е римейк на Беровото ръководство, помним този интервал на ръководство като беровизация на страната, когато избуяха мутренските групировки. Имахме министър-председател, с цел да разберем, че България може и без министър-председател. Това е рецепта, която ще задълбочи рецесията, няма да я реши ", акцентира Петър Кичашки.

Според специалиста в акцията послания и кампанийни действия няма, чува се ехото на тишината. " Политическите партии чакат с скука да мине тази акция. Горе-долу както ги разпредели и в предходните 6 избора. Никой на терена не прави някаква дейна акция. По отношение на ГЕРБ има активизация. Лидерът Борисов обикаля из страната, прави предизборни събрания от Силистра до София, нагледно казано той участва. ГЕРБ се пробват да изградят облика на партия-победител, партията обречена да носи заплаща на победител. Но те са наясно, че успеха е такава, че не допуска независимо ръководство. Победа, която допуска на тях да се падне тежката отговорност по сформиране на държавно управление, само че не е победа, която да им подсигурява ръководството. Те са в неизгодна позиция от една страна да са тези, които ще предизвикват диалог за държавно управление, и не могат да си разрешат да изтърван момента и в този момент да няма държавно управление. Струва ми се, че ПП-ДБ са ситуирани по-добре да завоюват второто място, те разполагат с електорален запас, база която би могла да им послужи като плацдарм за разгръщане. “Възраждане " е постигнала своя електорален таван, няма запас, тази ниша на русофилските гласоподаватели е тясна, а за нея се борят доста обединения. По-скоро  те няма накъде да порастват, до момента в който не си разширят посланията, а в първата десетдневка на акцията, сякаш не схващат потребността от такова разширение ", заключи Петър Кичашки.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР