Ивайло Калфин: Това, което виждаме в Газа и Ливан, със сигурност ще породи нов тероризъм
Най-обобщеният извод от миналата последна година в Близкия изток е, че всяко принуждение ражда още по-голямо принуждение и по този начин спиралата стартира да се върти доста бързо. Нападението на бойци от “Хамас " върху израелски мирни жители, деца беше недопустимо въздействие от страна на терористи. С съображение се очакваше Израел да се отбрани и своите жители. Това, което виждаме през последната година в Ивицата Газа, слага въпроса къде е границата на рационалния и на естествения отговор? И най-важното, по какъв начин може да бъде реализиран по-стабилен мир в Близкия изток? В момента сме доста по-далече от постоянен мир, в сравнение с бяхме преди година.
Това сподели за предаването " България, Европа и светът на фокус " на Радио " Фокус " някогашният вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин.
Той означи, че враждата сред Иран и Израел е доста остарял спор, в който има политически и религиозни претекстове и че при подобен спор мъчно може да се каже коя е първичната игра, която го е запалила.
" Той стартира да се самопроизвежда и стига до една степен, в която той става неукротим и минава във война. Точно това се пробва светът да избегне от доста години насам. Ако преди година имаше старания от страна на арабските страни, да оказват помощ Израел да се впише в района да се реализира дълготраен мир. Тези старания в този момент отидоха на боклука, тъй като няма по какъв начин да се случи. Създават се повече благоприятни условия за остри и терористични дейности назад. Това, което виждаме в Газа и Ливан, сигурно ще породи нов тероризъм ", означи Ивайло Калфин.
" Възможна е пълномащабна война, в случай че е районна война, в която вземат участие всички страни, това към този момент е причина за международен спор. Тези страни имат и нуклеарни оръжия и така нататък и повишението на напрежението е не игра с огъня, а минаване отвъд ", разяснява Калфин.
По думите му Турция в лицето на своя президент има ясна позиция в поддръжка на палестинците на “Хамас " и “Хизбула ". " Турция през последните 15-20 години демонстрира все по-силен интерес да взе участие в дипломатическите връзки на ислямските страни. Турция има външнополитически интерес, само че и директно присъединяване в процесите на Близкия изток. Не имам вяра Израел да нападне Турция, защото има задоволително доста фронтове, които си отвори и отиде надалеч над опциите си да поддържа тези фронтове. Държави като Ливан, Йордания, Египет, Саудитска Арабия от района търсеха метод за успокояване, само че към този момент мъчно ще могат да застанат на страната на Израел. Израел остава все по-самотен в района с тази си война, акцентира Ивайло Калфин.
Той добави, че при този спор, който следим сега, няма по какъв начин да бъде предотвратена бежанската вълна. " Да не забравяме, че войната в Сирия изпълни Турция, Йордания, Ливан с бежанци. С бомбардировките Израел прекъсна пътя сред Ливан и Сирия ".
Според него европейските политики за миграция имат потребност от оглеждане и в допълнение укрепване. " Трафикът на хора и незаконната миграция би трябвало да бъдат лимитирани. Въпросът е с какви ограничения разполага Европа, с цел да се случи това нещо. Липсват ясни хрумвания по какъв метод би могла да бъде спряна бежанска вълна. България като външна граница не виждам какво би могла да направи независимо за понижаване на тези потоци. България е директна страна, бежанци не идват, с цел да останат в България. Отговорността на България да резервира границите си е доста мощна, би трябвало да сме подготвени, че тя ще се усили ", изясни Ивайло Калфин.
“Европа е най-големият донор на филантропична помощ в целия свят и продължава да го прави.Политически Европа доста ясно изрази, в това число и в днешния ден на годишнината от това грубо и брутално нахлуване на “Хамас " в Израел, взаимност с еврейския народ и с Израел. Но в това време филантропичната обстановка, която последва от израелските дейности значително визира Европа. Без Европа на процедура няма по какъв начин да има живот в Ивицата Газа. Европа поддържаше тези 2 млн. души, които живеят там да имат що годе естествен живот. Но Европа мъчно може да откри политическите причини, с цел да спре спора. Има апели към Израел за прекъсване на тези военни дейности, които се подхващат сега. Има интернационалните мироопазващи сили в Ливан, филантропични задачи в Газа на Организация на обединените нации. Израел предлага на процедура Организация на обединените нации да се изтегли, с цел да освободи терена за почистване, което е голяма филантропична рецесия ", заключи Ивайло Калфин.