От минус 20 до 15 градуса през януари
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат сред минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, по Черноморието - сред 10 и минус 5 градуса, а най-високите температури ще са сред 10 и 15 градуса. Това заяви за Българска телеграфна агенция основен помощник доктор Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната.
През януари се чака междинната месечна температура да бъде към нормата, която в Северна България и по високите полета е сред минус 2 и 1 градуса, по Черноморието, в Горнотракийската равнина и по долината на река Струма - от 0 до 4 градуса, а в планинските региони - сред минус 10 и минус 3 градуса.
Месечната сума на преваляванията ще бъде към и над нормата, която е сред 30 и 70 литра на квадратен метър.
Януари ще стартира със слънчево време, само че към 4 и 5 януари се чакат превалявания и намаляване на температурите
Месецът ще стартира с топло и най-вече слънчево време, тук-там в низините с краткотрайни утринни мъгли. На 4 и 5 януари динамичността на атмосферните процеси ще се усили. Повишава се вероятността за основаването на валежна конюнктура и за намаляване на температурите. След краткотрайно прекъсване на преваляванията и едва покачване на температурите, в края на интервала още веднъж ще стартират превалявания, най-вече от сняг.
През множеството дни от второто десетдневие времето ще се дефинира от серия средиземноморски циклони, преминаващи през страната или южно от нея. Често ще има превалявания, най-вече от сняг. През интервала температурите ще бъдат по-ниски от нормалните, а преваляванията - ще са над климатичните правила.
През първите дни от третото десетдневие времето ще е умерено, антициклонално; тук-там в равнините - мъгливо. Температурите релативно ще се покачат. През втората половина от интервала се покачва вероятността за превалявания и за доста намаляване на температурите.
През януари са най-ниските температури у нас, абсолютният най-малко е от минус 38,3 градуса от 7 януари 1947 година в Трън
Януари е най-студеният и най-снежният месец от годината, и нормално той дефинира характера на зимата - мека, естествена или сурова. През януари има най-голяма възможност за нахлувания на арктичен въздух от север, при което постоянно се образуват средиземноморски циклони и се основават условия за продължителни значителни снеговалежи - типична зима. В Северна и Източна България това постоянно е комбинирано със мощен северен вятър. Има снежни виелици, навявания, образуват се преспи, което в допълнение усложнява зимната конюнктура.
Средният месечен брой дни със снежна завивка е максимален в Северозападна България - към 20, и минимален е по Черноморието - от два до пет.
Обикновено през януари са дните с най-ниски температури от годината - след нахлувания на арктичен въздух, намаляване напразно и изясняване. Абсолютният най-малко за страната е минус 38,3 градуса, измерен в град Трън на 7 януари 1947 година
През януари има и интензивни стопляния, при които температурите са се повишавали до 20-23 градуса, разяснява основен помощник доктор Красимир Стоев.
Астрономическата информация за януари
В началото на месеца слънцето в София изгрява в 7 часа и 57 минути, а залязва в 17 часа и 3 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 6 минути.
В края на януари слънцето изгрява в 7 часа и 42 минути, и залязва в 17 часа и 38 минути. Продължителността на деня към този момент е 9 часа и 56 минути.
Фазите на луната през месеца са: на 7 януари е първа четвърт, на 14 януари е пълнолуние, на 21 януари - последна четвърт, а на 29 януари е новолуние.