Най-големият завод за хартия у нас затваря, стотици остават на улицата
Най-големият цех за хартия в Южна България " Монди " Стамболийски дефинитивно стопира активността си през февруари следващата година. Синдикат " Подкрепа " стартира договаряния с управлението на предприятието за размера на компенсациите на служащите, в това число на хората, които не са синдикални членове, разгласи ръководителят на СРС " Подкрепа " Атанас Кръстев, предава Plovdiv24.bg .
На среща сред синдикатите и мениджмънта е конкретизирано до края на тази седмица да бъдат изпратени уведомителни писма до институциите за идното прекъсване. Заводът стопира активност, само че няма решение за разпродажба, което значи, че след една, две, пет години може още веднъж да проработи. Собствениците на " Монди " неотдавна са разкрили произвеждане в Канада, а преди този момент - в Сърбия, в Русия и във Финландия.
" Монди " Стамболийски е колос в неговата активност в България. ПремиерътДимитър Главчеве осведомен за обстановката от кмета на общината и се надяваме страната да се намеси. Подготвяме с локалните хора манифестации пред общината, с цел да обърнем повече внимание на казуса. Ще осведомяваме и президентаРумен Радев. Нещата са съществени, страната би трябвало да се намеси, защотоедин от сериозните данъкоплатци затваря " - сподели Кръстев.
По лист в завода работят 309 души. Около 30 от тях ще останат ангажирани 6 месеца по поддръжката в предприятието. Според Кодекса на труда, 45 дни преди действителното освобождение би трябвало да стартират договарянията със синдикатите и да се уведомят Инспекцията по труда и Агенцията по заетостта за идното всеобщо редуциране, посочи заместник-председателят на " Покрепа " Христо Даскалов.
Към момента не може да се уточни размерът на обществените пакети, защото това е въпрос на договаряния. Припомняме, че междинната брутна заплата в " Монди " Стамболийски е 2578 лева, т.е. повече от два пъти от минималната работна заплата./Fokus