Най-добрият български състезател в мотоциклетната дисциплина ендуро Теодор Кабакчиев (Екстрийм

...

Кабакчиев втори на световния шампионат по СуперЕндуро

Най-добрият български играч в мотоциклетната дисциплинираност ендуро Теодор Кабакчиев (Екстрийм Рейсинг, КТМ) записа страховит триумф за страната ни и то навръх Националния празник – 3 март. Пилотът от Габрово приключи 4-ти в крайното класиране на клас „ Джуниър” в предпоследния кръг на международния шампионат по СуперЕндуро, който се организира през уикенда в Билбао, Испания.

Надпреварата се състоя в препълнената " Бизкая Арена ", а състезателите още веднъж трябваше да преодолеят тежко трасе с разнообразни трудности в три финала. Записвайки четвърто време от 16 водачи в свободните тренировки и в квалификациите, Кабакчиев си обезпечи непосредствено класиране за финалите, а в борбата за място на стартовата решетка зае пета позиция.

Българинът започва седми във край „ А”. Холшотът взе Емил Жужчак от Полша с КТМ, който обаче още първоначално бе изпреварен от Кевин Галас (Husqvarna, Германия). Галас резервира водачеството си до края и финишира за 07:11.809 минути, а Кабакчиев пресече 8-ми финалната линия с време 7:22.161 мин. Втори на 28.440 секунди остана Жужчак, следван от Кайл Фланаган (Yamaha, +41.793 секунди).

Много добър старт направи Кабакчиев във край „ B”, тръгвайки втори след Лион Хентшел (Husqvarna) от Германия. На втората обиколка българският водач излезе отпред и последователно усили задатъка си над 12 секунди пред Хентшел. В края на манша обаче Кабакчиев направи неточност на скалистата секция, което го забави и даде късмет на Диего Херера от Чили с ТМ да го изпревари и да пресече първи финалната линия за 07:47.209 мин. Все отново българското момче приключи втори, на единствено 4.520 мин разлика – най-хубавото му класиране в манш от шампионата до момента! Трети остана Галас със 8.391 секунди пасив.

В последното за вечерта съревнование – край „ С”, Кабакчиев още веднъж потегли добре – втори след Галас, само че поради рухване в края на секцията с дървените трупи изтърва няколко позиции и в последна сметка финишира 9-ти. Галас приключи първи с време 07:02.159 мин, следван от Херера и Жушак, които останаха на цяла обиколка след него.

Така с резултат 8-2-9 Теодор Кабакчиев записа общо 30 нови точки в клас „ Джуниър” на Световния шампионат по СуперЕндуро и 4-то място в крайното класиране.

„ Не мога да бъда по-щастлив! Това е най-хубавото ми класиране до момента, а и навръх 3-ти март – скъпо! Като цяло съм доста удовлетворен, 4-то място в света си е огромно достижение и аз съм горделив, че го реализирах. Всичко опира до тренировки, имам капацитета, гения и желанието. Надявам се да успеем да изградим положително подготвително трасе в България и следващата година да се стремя към челните позиции!” – бяха думите на Кабакчиев.

Във краткотрайното генерално класиране Теодор Кабакчиев е на 8-о място с 85 точки. Първи е Галас – с 211 т., следван от Емил Жужчак със 155 т.

Финалът на Световния шампионат по СуперЕндуро ще се организира на 31 март в Швеция, само че ще премине без българско присъединяване поради големите разноски.