Най-добрият алпинист веган Атанас Скатов, вече има изкачени 9 осемхилядника.

...
Най-добрият алпинист веган Атанас Скатов, вече има изкачени 9 осемхилядника.
Коментари Харесай

Атанас Скатов покори Гашербрум 2 рано тази сутрин

Най-добрият планинар веган Атанас Скатов, към този момент има изкачени 9 осемхилядника.

В 4 часа и 9 минути българско време той покори на 13-тия по височина връх в света - Гашербрум 2, който се извисява на 8,035 метра над морското ниво. Той е третият по височина от масива Гашебрум на границата сред Пакистан и Китай.

Сезонът е доста силиен за Скатов. На 15 май той изкачи третият по височина в света връх Канчендзьонга - 8,586 метра.

Преди шест дни Атанас стъпи на връх Гашербрум 1 (8080 метра) и единствено след 2 дни отмора на базов лагер, който е на 5,050 метра височина потегли към Гашербрум 2.

Скатов е првият българин, изкачил върховете Гашербрум 1 и 2 в един сезон и то за единствено за 6 дни.

В групата на участвалите в изкачването са още представители от Италия, Полша, Китай и Непал. В момента те се придвижват към лагер 3 на 7300 метра.

" През цялото време духаше вятър, само че малко преди върха небето се почисти и ни посрещна доста хубаво слънце горе. Откриха се невероятни гледки и направихме доста хубави фотоси. Продължаваме надолу като задачата е да стигнем до лагер 1 през днешния ден и да нощуваме там. Нямам самообладание да се прибера вкъщи към този момент и да си умря ", показа Скатов по сателитния си телефон незабавно откакто изкачи върха.
 Атанас Скатов ще се опита да изкачи Гашербрум I и II
Атанас Скатов ще се опита да изкачи Гашербрум I и II

В превод от санскрит името Гашербрум значи " Красивата планина "

Преодоляването на Гашербрум 2 е част от плана за нанагорнище на 14-те осемхилядника на планетата без консумация на храна от скотски генезис. Атанас Скатов стартира този нескончаем героизъм през 2015 година.

За 5 години от този момент това е деветият му сполучлив връх, който той добави към към този момент изкачените - връх Манаслу (2015), връх Аннапурна, връх Макалу (2016), връх Лхотце и връх Еверест (2017), връх Чо Ойо (2018) и връх Канчендзьонга и Гашербрум 1 (2019).

До завършването на плана остава да се изкачат още върховете Нанга Парбат, връх Броуд Пик, връх Шиша Пангма, връх К2 и връх Дхаулагири.анас Скатов покори
Източник: topsport.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР