Изкуственият интелект се научи да открива невярната информация
Научните проучвания може скоро да претърпят фундаментални промени — изкуственият разсъдък се е потвърдил като непостижим човешки инструмент за анализиране на невъобразими размери профилирана литература. В опит AI е съумял да оцени подправените и същински научни открития по-точно от човешките специалисти. Това ще улесни научните проучвания за хората, позволявайки на машините да пресяват тонове сурова информация в търсене на обещаващи насоки.
От самото начало разработчиците на генеративен AI (ChatGPT и други) са фокусирани върху способността на огромните езикови модели (LLM) да дават отговор на въпроси посредством обобщаване на големите данни, върху които са подготвени. Учените от University College London (UCL) са си сложили друга цел, която би трябвало да откри дали LLM могат да синтезират знанията си — да извличат модели от научната литература и да ги употребяват за разбор на нови научни публикации? Опитът демонстрира, че AI може да надмине хората във връзка с точността на оценяване на прегледаните документи.
„ Научният напредък постоянно се основава на опити и неточности, само че всеки деликатен опит изисква време и запаси. Дори най-опитните откриватели могат да пропуснат значими заключения от литературата. Нашата работа изследва дали LLM могат да откриват модели в огромни научни текстове и да предсказват резултатите от опитите “ — изясняват създателите на работата. Не е мъчно да си представим, че потреблението на AI в инспекцията на информация ще отиде надалеч оттатък елементарното разкриване на познания. Това може да се окаже пробив във всички области на науката, спестявайки време и пари на учените.
Експериментът се основава на разбора на пакет от научни публикации по невробиология, само че може да бъде уголемен до всяка област на науката. Изследователите са подготвили доста двойки резюмета, състоящи се от една същинска научна публикация и една подправена — съдържаща правдоподобни, само че погрешни резултати и изводи. Двойките документи са оценени от 15 LLMs с общо предопределение и 117 специалисти по човешки невронауки. Трябвало е да отделят същинските творби от подправените.
Всички LLM-и са надминали невролозите, като точността на AI е приблизително 81%, а тази на индивида е приблизително 63%. Когато най-хубавите човешки специалисти проучват документите, точността се усилва до 66%, само че не се приближава до точността на AI. И когато LMM е особено подготвен на невронаучни данни, точността на прогнозата се усилва до 86%. Изследователите споделят, че откритието проправя пътя към бъдеще, в което човешките специалисти биха могли да си сътрудничат с добре калибрирани модели.
Извършената работа също по този начин демонстрира, че множеството от новите открития въобще не са нови. AI съвършено разкрива тази характерност в актуалната просвета. Благодарение на новия инструмент учените най-малко ще знаят дали определената от тях област на проучване си коства да се преследва или е по-лесно да търсят резултатите от него в интернет.