Националният тим на България отстъпи пред европейския шампион Сърбия със

...

България приключи със загуба квалификациите за Евробаскет 20223

Националният отбор на България отстъпи пред европейския първенец Сърбия със 76:102 (22:22, 17:22, 24:30, 13:28) като хазаин в „ Арена Самоков “ в финален мач от група „ Е “ на квалификациите за шампионата на Стария континент по баскетбол за дами, което ще се организира през юни тази година.

Българките към този момент бяха изгубили шансове за класиране на Евробаскет 2023 и завършиха квалификациите с 4 загуби от 4 срещи. Тимът на Сърбия приключи без проваляне и също още преди мача в Самоков си бяха обезпечили виза за шампионата като първи в групата.

Състезателките, водени от старши треньора Стефан Михайлов стояха равностойно на терена против сръбкините през първото полувреме. Първата четвърт завърши при тъждество след положителни изяви на Борислава Христова и Александра Петрова, а на почивката гостите имаха 5 точки задатък при 44:39.

През второто полувреме тимът на Сърбия наложи предимство в битката в нахлуване и от ден на ден се възползваше от грешките на българския състав. Гостите усилиха преднината си до 74:63 преди четвъртата част, а до края най-голямата разлика доближи 27 точки.

Борислава Христова бе най-полезна за България, реализирайки 20 точки, 4 битки и 5 асистенции, а Гергана Иванова добави 14 точки, 2 битки и 4 асистенции. Радостина Димитрова приключи с 10 точки и 4 битки, а по 9 точки вкараха Карина Константинова и Катрин Стоичкова.

Ивон Андерсън бе най-резултатна за Сърбия с 29 точки, 2 битки и 10 асистенции, а Тина Краишник се регистрира с 23 точки и 7 битки.

За Евробаскет 2023 при дамите се класират спечелилите в десетте квалификационни групи, както и четири от най-хубавите втори тима, без тези от групи F и I. /БТА