Националният отбор на България по волейбол за мъже под 20

...

Националният отбор по волейбол до 20 години триумфира на Балканиадата

Националният тим на България по волейбол за мъже под 20 години победи със златото на Балканиадата в Албания.

Родните състезатели, водени от Мартин Стоев победиха Турция с 3:0 (25:21, 25:22, 25:20) гейма на финала на шампионата в Тирана. Така младите „ лъвове “ завоюваха първата позиция по безапелационен метод.

Златните медали са второ следващо отличие за волейболистите ни през това лято, откакто завоюваха среброто на Европейския юношески олимпийски фестивал в Словакия.

Момчетата ни имаха водеща роля през по-голямата част от мача. В първата част диктуваха резултата и разумно го завоюваха. Показаха темперамент и воля за победа, когато е нужно. Във втората част наваксаха огромно закъснение. Турция поведе с 18:13, само че родните представители не се предададоха. Засилиха сервиса и изравниха при 20:20. Нова порция бомбен сервис от страна на Алекс Николов и две блокади доведоха до 23:21. Това бе повратен миг и България завоюва гейма като поведе с 2:0.

В третата част имаше равнопоставеност до 17:17. След това отборът ни още веднъж постановиха волята си. В решителните минути още веднъж сервисът на Алекс Николов проби противника, а финалният акомпанимент пристигна след неточност на противника.

Реализатор за успеха на България бе Александър Николов с 21 точки (5 аса, 4 блока). Георги Татаров добави 11 точки за триумфа, със същи актив от 11 точки е и Венислав Антов (1 ас, 1 блок).

С бронзовите оценки се окичиха волейболистите на Сърбия, които надиграха Албания с 3:0 (25:9, 25:11, 25:20).