Националният ни отбор по вдигане на тежести е №1 в

...
Националният ни отбор по вдигане на тежести е №1 в
Коментари Харесай

Щангистите са №1 в Европа

Националният ни тим по повдигане на тежести е №1 в Европа за втора поредна година. Родните тежкоатлети победиха и по медали, и по точки на юбилейния стотен шампионат в Тирана.
В Албания българите заслужиха пет трофеи при мъжете и общо осем медала в дуела. В предпоследния ден със златото се окичиха Дейвид Фишеров (102) и Христо Христов (109). Преди тях победиха още Ангел Русев (55), Иван Димов (61) и Валентин Генчев (67). Освен това нашите завоюваха два бронзови посредством Габриел Маринов (61) и Божидар Андреев (81) и един сребърен на Карлос Насар (89).
Така българите реализираха нещо, което не бе правено от 30 години - завоюваха общо 5 трофеи в десетте категории (в Москва през 2021 година златните медали бяха три). При това в албанската столица нашите взеха общо повече медали от Евро 1992 в Шекшорд, Унгария. Тогава имахме 5 златни (Севдалин Минчев, Иван Иванов, Николай Пешалов, Йото Йотов и Кольо Колев) и един бронзов (Иван Чакъров). Сега представянето е най-хубаво от Реймс 1987 година, когато заслужихме 7 златни, 2 сребърни и 1 бронзово отличие.
В Тирана последната купа взе петият от Олимпиадата в Токио Христо Христов. Варненецът събра дуел от 391 кг след 180 кг в изхвърлянето и 211 кг в изтласкването. Христов подвигна с 15 кг по-малко отпреди година, когато стана втори. Сега след него се подреди Георги Чхеидзе (Груз) с 384 кг, пред Арсен Мартиросян (Арм) с 371 и други
В по-долната категория - до 102 кг, която от есента ще е олимпийска, Фишеров завърши с 392 кг (177+215), като натурализираният австриец взе златото и в двете придвижвания. Това е първа купа за Фишеров, който преди година в Москва остана четвърти в дуела с 378 кг и втори в изтласкването с 210 кг.
Равносметката на България от шампионата е общо 23 медала (13 от които златни) в обособените придвижвания. При мъжете нашите завоюваха половината от 10-те категории.
Българското присъединяване приключи с Джесика Иванова (87), която финишира девета със 198 кг (88+110). При дамите България взе един орден в лицето на Мария-Магдалена Кирева (76), която се окичи със сребро в изхвърлянето, само че в дуела хасковлийката остана четвърта.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР