Национална мрежа за децата (НМД) е изпратила становище до Временната

...
Национална мрежа за децата (НМД) е изпратила становище до Временната
Коментари Харесай

Национална мрежа за децата призова за запазване на парламентарната комисия по демография

Национална мрежа за децата (НМД) е изпратила мнение до Временната комисия за приемане на Правилник за организацията и активността на 52-ото Народно заседание, в което показва сериозна паника от предлагането за закриване на непрекъснатата Парламентарна комисия по демографската политика, децата и фамилията.

Според препоръчаните промени тематиките, свързани с децата и фамилиите, следва да бъдат трансферирани към Комисията по труда и обществената политика. От НМД предизвестяват, че сходно решение би представлявало сериозна стъпка обратно за детските политики в България и би довело до още по-голямо разпокъсване на отговорността по въпроси, свързани с детското богатство, поддръжката за фамилиите и демографската политика.

В мнението си организацията показва няколко съществени аргумента.

Според НМД детските политики не би трябвало да се преглеждат само като част от общественото подкрепяне, защото правата на децата и поддръжката за фамилиите изискват водоравен, междуведомствен метод, обхващащ опазване на здравето, обучение, детско правораздаване, сигурност и предварителна защита на насилието. Според организацията прехвърлянето им към обществената политика би довело до ограничение на секторните промени.

От мрежата напомнят и така наречен „ горчив исторически опит “, като показват, че предходното систематизиране на тематиките за децата е довело до отпадане на основни въпроси от парламентарния дневен ред и до приемане на противоречиви текстове в законодателството. Според НМД основаването на независима комисия през 2024 година е било значима стъпка напред, която не трябва да бъде отменяна.

Организацията показва и безпокойство, че Комисията по труда и обществената политика е мощно натоварена с необятен кръг от тематики, което би довело до непълен фокус върху демографските въпроси и закрилата на детето.

В позицията се акцентира, че в изискванията на демографска рецесия закриването на профилиран парламентарен орган би изпратило отрицателен сигнал към обществото. Посочва се още, че годишният отчет на НМД „ Бележник: Какъв е междинният триумф на страната в грижата за децата “ демонстрира трайно ниски оценки в основни области и акцентира проблемите, свързани с институционалната раздробеност.

От НМД декларират, че децата, въпреки и да нямат изборни права, би трябвало да имат мощно и независимо посланичество в Народното събрание, а политиките за тях следва да бъдат народен приоритет.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР