Още 7 млн. лева: Национален протест на работещите в обществения сектор блокира центъра на София
Национален митинг на работещите от всички сфери в публичния бранш блокира придвижването в центъра на София. Митингът е проведен от КНСБ.
Недоволните упорстват за корекции в Бюджет 2024 преди окончателното му приемане.
Протестът стартира до постройката на Народното събрание малко преди 10 часа. В 11 часа стартира автошествие с блокиране на придвижването по централни улици и булеварди.
Те упорстват за повече пари за заплати през идната годинаХората упорстват за повдигане на заплатите с сред 10 и 15 % при окончателното приемане на бюджета. Ако настояванията им не бъдат задоволени, от разнообразни сфери предизвестяват, че ще спрат работа и дават поръчка за още митинги.
„ Така контрактуваните над 30 милиона лв. не са задоволителни, нужни са още 7 милиона лв.. Нашите чиновници с висше обучение са с доста ниски приходи, близки до 1000 лв. е чисто нето получени “, споделя проф. Лиляна Вълчева, академични учител.
На митинга пристигнаха и пожарникари, и чиновници в пандизите.
„ Пак останахме някъде обратно в бранш сигурност, белким ние - чиновниците на пандизите, арестите и пробационните чиновници сме малко по-нисши като чиновници ли? Не си изпълняваме толкоз съзнателно отговорностите ли? Пак сме забравени, отново нямаме планувано нищо “, споделя Иван Иванов, профсъюз на чиновниците в пандизите.
Месечната прехрана за тричленно семейство е 2568 леваЧуха се и предизвестия за прекъсване на работата в някои сфери. Най-скоро в градския превоз. Исканията са във всички сфери да има нарастване сред 10 и 15 %.
Доходът, нужен за прехрана, нараства с 10.6% за година, демонстрират данните на КНСБ„ 60 милиона лв. за Центъра за незабавна здравна помощ, за РЗИ, за психодиспансерите, 60 милиона за учебно и детско опазване на здравето няма, трябват ни пари за земеделието. И са все организации към Министерството на земеделието, битка с градушките, на риболовство и аквакултури, За тези хора няма нито една стотинка “, разяснява Любослав Костов, основен икономист на КНСБ.
След митинга до Народното събрание, недоволните потеглиха на автошествие до „ Орлов мост “.




