НАТО се завръща в комфортната си зона. С нарастването на

...
НАТО се завръща в комфортната си зона. С нарастването на
Коментари Харесай

АП: НАТО се завърна в зоната си на комфорт

НАТО се завръща в удобната си зона. С повишаването на напрежението с Русия, най-голямата военна организация в света се концентрира върху сигурността: отбрана на територията на своите 30 страни членки. Това включва въздържане на всеки опит да се дестабилизират страни от източния фланг като Естония, Латвия, Литва и Полша, написа " Асошиейтед прес ".

Членовете на водения от Съединени американски щати алианс имат разнообразни ползи в връзките си с Русия и в връзките си с сегашния фокус на гнева на президента Владимир Путин - Украйна. Но НАТО не е раздвоен от бизнес, политически и енергийни проблеми по същия метод, по който Европейският съюз. Не налага санкции.

Основана през 1949 година, Организацията на Северноатлантическия контракт бе фокусирана върху Съветския съюз по време на Студената война и оправянето с Москва е в нейната ДНК. Всъщност разногласието с Русия за Украйна е съвсем облекчение след неуспеха в Афганистан, който талибаните превзеха след напускането на НАТО предходната година.

НАТО взема решенията си единомислещо и всяка страна има право на несъгласие. Така че НАТО като организация няма да доставя оръжие на Украйна, макар че доста от членовете му го вършат, в това число Съединените щати, Англия, Турция и балтийските страни.

Германия е най-голямата страна членка, която не изпраща нападателни оръжия, само че не е сама и все пак Берлин дава несмъртоносно съоръжение.

НАТО също няма да изпрати войски в Украйна, в случай че Русия нахлуе.

Член 5 от учредителния контракт — основната уговорка за взаимна защита — задължава всички страни членки да се притекат на помощ на различен член, чийто суверенитет или териториална целокупност може да са застрашени.

Украйна обаче не е член, колкото и да би желала да бъде. Тя е съдействала за интервенциите и задачите на НАТО в Босна и Херцеговина, Косово, Ирак, Афганистан и на други места, само че това не е задоволително, с цел да си подсигурява отбраната на щита на НАТО.

Независимо от настояването на Путин, че Украйна в никакъв случай не би трябвало да става член на НАТО, членовете на алианса също не биха го позволили сега, не до момента в който Русия държи Кримския полуостров и боевете не престават в източния район на Донбас. Задълженията по член 5 биха могли да стартират война, в случай че това стане, защото Украйна евентуално ще упорства да се причисли с непокътната си територия, в това число Крим и Донбас.

Междувременно НАТО оказва помощ на Киев да реформира изцяло своя бранш за сигурност и защита.

Това, което НАТО ще направи, в случай че Путин пресече алената линия, е да ускори защитата на личните си членове в балтийските страни, Полша и в региона на Черно море, покрай България и Румъния. Що се отнася до тази алена линия, това не е ясно - може да е единствено хакерска атака или артилерийски удар против Украйна или тотална инвазия.

НАТО стартира да ускорява защитата си в Североизточна Европа, откакто Русия анексира Крим през 2014 година Сега има към 5000 бойци и съоръжение, ситуирани там. Но също по този начин възнамерява да изпрати войски, самолети и военни кораби в Черноморския район. Сред участващите са Франция, Холандия и Испания.

Пентагонът е сложил до 8500 американски бойци в нараснала подготвеност, тъй че те ще бъдат подготвени да се разположат, в случай че е належащо, с цел да успокоят други съдружници при положение на офанзива. Тези войски ще бъдат присъединени към Силите за реагиране на НАТО, 20 000 души с съставни елементи на сухопътни, въздушни, морски сили и специфични елементи.

Бързо разгръщащата се сухопътна бригада от към 5000 бойци, ръководена понастоящем от Франция, към този момент е засилена. Германия, Полша, Португалия и Испания също способстват, известна като Съвместната оперативна група с доста висока подготвеност.

В опит да предотврати офанзива, НАТО разшири предлагането за широкообхватни договаряния с Москва. НАТО желае да усъвършенства връзките, да изследва способи за отбягване на военни произшествия, да сътвори гражданска гореща линия за незабавни случаи и да разиска разполагането на ракети. Но отхвърля да спре приема на нови членове.

Със сигурност напоследък НАТО имаше своя дял със разногласия. Сред тях са опасността на някогашния президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп да не пази съдружници с незадоволителни бюджети за отбрана; закупуването на съветски системи за противоракетна защита от страна на Турция; Твърдението на френския президент Еманюел Макрон, че НАТО страда от " мозъчна гибел " ; и безредното евакуиране на Съединени американски щати от Афганистан след 18 години, което донесе успеха на талибаните.

Но НАТО преодоля тези стихии — както и огромните разногласия по отношение на войната в Ирак или решението на Франция в предишното да напусне някои от структурите на НАТО и да принуди щаба да се реалокира в Белгия — посредством взаимната си отбранителна гаранция, че офанзива против един съдружник е офанзива против всички тях.

Не е ясно какво ще направи Путин с Украйна и по кое време. Това, което наподобява ясно, е, че НАТО сигурно ще отбрани своите.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР