Натиск над Русия и очертаване на път към мир. Това

...
Натиск над Русия и очертаване на път към мир. Това
Коментари Харесай

Мирната среща, от която не се очаква мир. Какво е важно за Украйна на форума в Швейцария

Натиск над Русия и обрисуване на път към мир. Това е задачата, която Киев желае да реализира със срещата на международните водачи в Швейцария - най-мащабното дипломатическо събитие от началото на съветската инвазия на територията на Украйна. Постижима ли е задачата?

На 15 и 16 юни в Швейцария ще се организира Срещата на върха за мир. На нея обаче не се чака решение или проект за преустановяване на. Най-малкото тъй като едната страна няма да участва.

На инициираната от Киев конференция се чака близо 90 страни да се обединят към обща формулировка какво ще се счита за добър завършек на войната. Идеята е участниците да се обединят и зад обща рамка за дълготраен мир, и зад проект за вероятно присъединяване на Русия в процеса. Т.е. се чака срещата да даде платформа за разговор за един предстоящ кротичък развой.

В навечерието на конференцията някои ѝ разпореждат очаквания като на първа стъпка по пътя към преустановяване на военните дейности. Други я подлагат на критика и я назовават безплодна или даже нездравословна за Украйна .

За Киев е значимо на срещата да участват оптимален брой страни, тъй като това ще му разреши да създаде механизми за усилване на натиска върху Русия. От 160 поканени към 90 страни са удостоверили, че ще участват.

Русия не е поканена, а подкрепящият я Китай отхвърли да взе участие. Съединените щати на най-високо ниво: вместо президента Джо Байдън на срещата ще отидат американският вицепрезидент Камала Харис и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан .
Какво желае Украйна
Срещата е инициирана от президента на Украйна Володимир Зеленски , като Русия не е поканена. Покана към Москва може да има на бъдеща среща на върха, с цел да се разиска прекратяването на нашествието, само че при изискванията на Киев.

За Украйна е значимо да победи във войната, което значи да си върне завзетите още през 2014 година територии и да изтласка Русия до интернационално приетите си граници си от 1991 година, след като е самостоятелна страна след разпада на Съветския съюз.

Планът на украинския президент планува мирни договаряния с Русия едвам след изтеглянето на всички съветски войски и връщането на всички окупирани от Москва украински територии. Кремъл отхвърля проекта на Зеленски.

Киев желае да сътвори световен консенсус към своя и да открои няколко казуса, за които търси поддръжка.

Но в устрема си да обезпечи оптимално наличие на повече страни, Украйна направи обилни отстъпки. Основните въпроси - за края на войната и изтеглянето на съветските войски от украинска територия - бяха извадени от дневния ред на срещата.

В същото време ден преди срещата съветският президент Владимир Путин , че ще приключи " дефинитивно " и " неотложно " войната при следните условия: евакуиране на украинските войски от териториите на Донецка, Луганска, Херсонска и Запрожка област, отвод от присъединение на Украйна към НАТО, отвод на Киев от нуклеарно оръжие и повдигане на западните наказания над Русия.
Какво се чака от срещата
От конференцията в Швейцария се чака постигането на съглашения за нуклеарната сигурност, хранителната сигурност и връщането на военнопленници и отвлечени от Русия украински деца, се показва в плана на официално съобщение от срещата. Документът не е финален и текстът му може да бъде изменен преди да бъде утвърден. Съгласуваната позиция по тези три тематики би трябвало да бъде предадена на Русия.

Зеленски сподели, че в подтекста на нуклеарната сигурност може да бъде издигнат и въпросът за съветските офанзиви против украинския енергиен бранш.

" Вярваме, че постигането на мир изисква присъединяване и разговор сред всички страни. Ето за какво взехме решение да предприемем съответни стъпки в бъдеще в горепосочените области с по-нататъшното присъединяване на представители на всички страни ", се споделя в плана.

" Уставът на Организация на обединените нации и по-специално правилата на ценене на териториалната целокупност и суверенитета на всички страни, могат и ще служат като основа за постигането на изчерпателен, обективен и дълготраен мир в Украйна ", се прибавя в текста.
Без Русия. Засега
Русия назова срещата на върха " загуба на време ". Според Кремъл е " неуместно " да се работи за разрешаване на спора без съветско присъединяване.

Швейцарският външен министър Иняцио Касис сподели, че Русия би трябвало да бъде включена на някакъв стадий и че " въпросът е по кое време ще стане това, а не дали ".

По-рано този месец писа, базирайки се на проектодокумента, който ще се разисква, че мирната среща на върха в Швейцария ще има за цел да приготви почвата за присъединяване на съветски представители в бъдещи договаряния.

Китай отхвърли да участва на срещата, като сподели, че Русия би трябвало да бъде включена във всеки кротичък развой. След началото на войната Москва и Пекин сближиха дипломатическите си връзки, а Китай, който дава отговор на съветските ползи. Русия го дефинира като.

Зеленски укори Китай, че с отхвърли си да участва разколебава и други страни. Пекин отхвърли обвиняванията.

Генералният секретар на Организация на обединените нации Антониу Гутериш също няма да бъде в Швейцария.

Сред страните от по този начин наречения " световен Юг ", които са значими за Киев, най-значимо ще бъде наличието на Индия.

По-рано Зеленски сподели, че събирането на поддръжка от колкото се може повече страни, в това число световния Юг, е основно за срещата. Той очерта и няколко сфери на съвместен интерес: страни в Африка са обезпокоени за хранителната си сигурност, до момента в който Катар и ОАЕ са помагали за освобождението на украински деца от Русия.

Глобалният Юг условно включва Африка , Латинска Америка и Карибите , Азия (с изключение на Израел, Япония и Южна Корея) и Океания (с изключение на Австралия и Нова Зеландия).

Москва обаче има дългогодишни дипломатически връзки с африкански и южноамерикански страни от руската ера. Мнозина бяха показани на стопански конгрес в Санкт Петербург предходната седмица, а Киев упрекна Москва, че пробва да попречва страни от световния Юг да вземат участие на срещата.

" Глобално болшинство може да обезпечи, че съгласуваното действително ще се приложи и че Русия, която стартира тази брутална война, не може да ни избута от пътя към прекратяването ѝ ", сподели Зеленски.
Какво следва
Голяма част от полемиките към срещата на върха в Швейцария са за това къде и по кое време ще се проведат идващите диалози.

Ръководителят на кабинета на Зеленски Андрий Ермак сподели, че " голям брой " страни към този момент са заинтригувани. " Търсим опция на втората среща на върха да поканим представител на Русия ", сподели той.

Швейцария желае срещата на върха в Бюргенсток да проправи пътя за " предстоящ кротичък развой ", в който да взе участие и Русия.

Срещата идва на фона на дипломатическата блъсканица към Украйна. Зеленски участва на срещата на върха на Г-7 в Италия тази седмица, а Украйна ще упорства за прогрес във финансирането както на срещата на върха на Европейския съюз този месец, по този начин и на срещата на върха на НАТО при започване на юли.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР