Правните абсурди продължават: Главчев не може да бъде отново служебен премиер, защото е външен министър
Настоящият длъжностен министър председател Димитър Главчев може и да се е изтрил от листата с вероятните претенденти за длъжностен министър-председател (т. нар. " домова книга " ), демонстрира инспекция на Mediapool.
Причината за това са направените в края на предходната година промени в Конституцията, както и Законът за Сметната палата.
Преподавателят по конституционно право в Нов български университет проф. Екатерина Михайлова, и докторът по конституционно право Симона Велева в СУ разясниха пред Mediapool, че в случай че президентът реши да издава нов декрет за назначението на Главчев, има риск той към този момент да не дава отговор на изискванията за длъжностен министър председател.
Ако Главчев отпадне от актуалната " домова книга ", в нея може да останат единствено ръководителят на Народното събрание Рая Назарян и зам.-председателят на Сметната палата Тошко Тодоров, който по неофициална информация изрично отхвърля да стане длъжностен министър председател.
Проблемът на Главчев със Сметната палата
Президентът може да избере Главчев за длъжностен министър председател, в случай че той е ръководител на Сметната палата. Междувременно Главчев най-вероятно е изпаднал в несъответственост, не може да заема този пост и затова няма по какъв начин да е измежду кръга на допустимите претенденти за началник на служебната власт.
Проф. Екатерина Михайлова напомни пред Mediapool, че Главчев сега извършва ролята и на външен министър. Това значи, че той не може да се върне назад на длъжността ръководител на Сметната палата, защото ще изпадне в несъответственост.
Законът за Сметната палата гласи, че " ръководителят и заместник-председателите не могат да заемат друга платена служба или да правят друга платена активност, в случай че са назначени за длъжностен министър-председател ".
" Главчев е министър на външните работи, а Законът за Сметната палата категорично вкарва несъответственост за политически позиции, като изключението нагоре касае единствено министър-председателския пост. Ето за какво е противоречиво дали може да бъде възобновен като ръководител на Сметна палата ", обясни Симона Велева пред Mediapool.
Несъвместимостта на Главчев като началник на Сметната палата би трябвало да бъде установена от антикорупционната комисия, в случай че някой подаде сигнал против него. После самият Главчев би трябвало да изиска от Народното събрание да го освободи от поста поради несъответственост.
Дори и да не бъде официално установена от комисия " Антикорупция ", несъвместимостта на Главчев съставлява незаобиколим политически проблем за назначението му за министър председател.
Проблемът с Главчев и " домовата книга "
Симона Велева разяснява, че връщането на Главчев в Сметната палата не е единственият евентуален проблем. Според нея той не може да бъде преназначен за длъжностен министър председател, тъй като сега управлява Министерския съвет и краткотрайно не е ръководител на Сметната палата.
Законът за Сметната палата гласи, че при назначението на ръководителя или неговите заместници, те " прекъсват пълномощията си единствено за интервала, в който са назначени, като след освобождението им не престават мандата, за който са определени ". Прекъсването на пълномощията е записано и за омбудсмана, и за шефа и подуправителите на Българска народна банка.
Председателят и зам.-председателят на Сметна палата се възвръщат на тези постове, в случай че са осъществили служебно държавно управление. Но това не им дава право да бъдат избрани отново за повторно, директно откакто заемат тази служба. Към момента Главчев не е ръководител на Сметна палата и следва да бъде преднамерено възобновен на тази служба, с цел да е избираем още веднъж. Това обаче не може да се случи сред указите, тъй като активността на Министерския съвет има така наречен континуитет или непрекъсваемост. Тоест, няма миг, в който той да се възвръща като ръководител на Сметна палата ", сподели пред Mediapool Симона Велева, която е и член на Съвет за електронни медии.
Основният закон планува, че " държавното управление продължава да извършва функционалностите си по тази Конституция до образуването на ново държавно управление " и тази непрекъсваемост се вижда на процедура при предходни случаи, в които се е стигало до две поредни служебни държавни управления с един и същи министър председател.
Например, през 2023 година с един и същи указ е назначен втория кабинет на Гълъб Донев и са прекъснати пълномощията на първото служебно държавно управление.
Преди ден някогашният парламентарен арбитър Пламен Киров разви тезата, че няма потребност президентът Радев да издава нов декрет за назначение на ново служебно държавно управление. Според него единственото обвързване на президента е да насрочи изборите.
Преди 12 години Конституционният съд излезе с тълкувателно решение, че указите на президента не престават да работят във времето, в случай че то не са лимитирани със период или някакво изискване, или пък действието им е еднократно.
Проблемът в тезата на Пламен Киров е, че тя наподобява опонира на конституционната норма в чл.99. Според този текст Радев би трябвало да назначи служебно държавно управление след изчерпването на опциите за избор на постоянен кабинет.
" Ако не се реализира единодушие за формиране на държавно управление, президентът след съвещания с парламентарните групи и по предложение на претендента за длъжностен министър-председател назначава служебно държавно управление и насрочва нови избори в двумесечен период ", гласи Конституцията.
Как оправянето на една каша води до нова
Обясненото от Велева несъгласие, съгласно което Главчев може към този момент да не попада в " домовата книга ", може да бъде решено с смяна в Закона за Сметната палата, само че тогава ще се върне различен проблем.
Уточнението в закона за спирането на пълномощията на определения за служебния министър председател от досегашната му позиция беше добавено преди няколко месеца, с цел да бъде избегната друга колизия около прелюдия в Конституцията лист с претенденти за министър председатели.
При приемането на измененията в главния закон беше записано единствено, че откакто един от листата с хора от държавни институции би трябвало да е длъжностен министър председател, само че беше уредено какво става с длъжността, която е заемал допреди това. А в това време член 113 от Конституцията гласи, че " членовете на Министерския съвет не могат да заемат длъжности и да правят действия, които са несъвместими с ситуацията на депутат ", а чл.68 – че " народните представители не могат да извършват друга държавна работа или да правят активност, която съгласно закона е несъвместима с ситуацията на депутат ".
Така, с цел да избегнат това несъгласие, депутатите одобриха определеният за длъжностен министър председател да прекъсва краткотрайно пълномощията си, само че изчистването на това несъгласие е довело до нови въпроси към процедурата по желание на длъжностен министър председател.
Инфо: mediapool.bg
Заглавието е на " Гласове "