Настоящият кмет на Ямбол Валентин Ревански придобива хотел-ресторант Боровец през

...
Настоящият кмет на Ямбол Валентин Ревански придобива хотел-ресторант Боровец през
Коментари Харесай

Общинска земя за частни ползване: Как кметът на Ямбол приватизира част от парк “Боровец”

Настоящият кмет на Ямбол Валентин Ревански придобива хотел-ресторант " Боровец " през 2008 година посредством фамилната компания " Сакарела " ООД. Точно тогава стартира и ремонт и е сложена краткотрайна ограда от телена мрежа. За страдание обаче добре знае се, че всичко краткотрайно у нас мистериозно придобива непрекъснат статут. 

Така телената ограда се трансформира в тежка бетонна структура, която огражда към 6.5 декара. Теренът се употребява от комплекса на Валентин Ревански изцяло безплатно - за паркинг, комерсиална и обслужваща активност, сватбени ритуали. Наем на общината не се заплаща, макар че по Наредбата за локалните налози и такси подобен обект би трябвало да дава 37 лв. месечно за кв. м. 

В края на месец май от Дирекция за народен строителен надзор (ДНСК) се произнасят със мнение по сигнал за въпросната ограда, с което на процедура трансферират отговорността на общината. 

 

“Съгласно наредбите на чл.223 от Закон за устройство на територията, реализирането на административен надзор по устройство на територията и строителството, недопускането на нелегално строителство и отстраняването на последствията от осъщественото нелегално строителство на градежите от четвърта, пета и шеста категория, в това число и градежите по чл.151 от Закон за устройство на територията, какъвто е градежът предмет на сигнала, е напълно от компетентността на кмета общината или упълномощено от него длъжностно лице, в тази ситуация на кмета на община Ямбол ”, показват от ДНСК. 

.

Такава инспекция е осъществена. 

 

“В ДНСК е постъпило с вх.No Я-2648-01-387/01.02.2023г. писмо от кмета на община Ямбол, адресирано и до сдружението, с резултати от осъществената инспекция. Видно от писмото, процесната ограда е построена с позволение за градеж No 225/28.06.1996г. за „ Временна ограда от телена мрежа за обект „ Ремонт на постройката на хотел - ресторант “Боровец “. Изградената в същия интервал подпорна стена е в режим на  толерантност /за нея не са налични строителни бумаги в общинската администрация/. След  2008г. е осъществен настоящ ремонт на телената мрежа ”.

.

От “Сдружение за Ямбол ” обаче не са съгласни и дефинират отговора като “непрофесионален ” и без правни и законови причини.

 

“Оградата е построена с позволение за градеж N:225 от дата 26.08.1996г. за „ Временна ограда от телена мрежа за обект „ Ремонт постройка на хотел ресторант Боровец “, по силата на чл.120, ал.1 от ППЗТСУ със следната дефиниция - “изм. Дъждовни води. бр.2 от 5 Януари 1996г. Чл. 120. (Изм. - Дъждовни води, бр. 48 от 1985 г.) (1) Временни постройки могат да се вършат единствено за потребностите, свързани с организация и машинизация на строителството, с позволение на органите, с които плановете се съгласуват. Временните постройки се отстраняват при довеждане докрай на строителството. Ако вложителят не направи това, обектът не се приема, а техническата работа при националния съвет отстранява постройките за сметка на вложителя ”, показват във възражението си от сдружението. 

 

От 31.03. 2001г. е в действие новият „ Закон за устройство на територията “. Според него краткотрайни градежи могат да се вършат и за потребности, свързани с организация и машинизация на строителството, с позволение на органа, който издава разрешението за градеж. Временните градежи се отстраняват при довеждане докрай на строителството. Ако възложителят не извърши това, градежът не се вкарва в употреба. “ 

 

“По силата и на двете законови формулировки и в правилника към закона ППЗТСУ към 1996г. когато е обещано разрешението за изграждане на тази краткотрайна ограда и в този момент в Закон за устройство на територията, се изисква след привършване на ремонтните действия на главният обект, за който е обещано позволение да се построи краткотрайната ограда, тя наложително да бъде отстранена ”, пишат още от Сдружението.

 

Хотел-ресторант “Боровец ” обаче работят обикновено и до през днешния ден, което би следвало да значи, че оградата е отстранена, както изисква закона - нещо, което не дава отговор на истината. 

 

“Водени от тази категорично написана логичност на Закона за устройство на територията - Закон за устройство на територията (към 1996 година ЗТСУ и ППЗТСУ) е видно, че няма по какъв начин през 2008 година притежателя на хотелския комплекс, компания “Сакарела “ ООД да е направила ремонт на несъществуваща ограда ”, показват от Сдружение “Бъдеще за Ямбол ”.

 

През 2008 година обаче подобен ремонт въпреки всичко е изработен и това се удостоверява и от отговор на Министерство на регионалното развитие, и от писмо на кмета на общината.

 

Във възражението на сдружението се упорства ДНСК да премисли позицията си по проблема и да извърши законовите си отговорности. 

 

Такава въпреки всичко е направена при започване на този месец. че оградата не може да бъде третирана като “преместваем обект ”, а има характерности на градеж по смисъла на член 5, т.38 от Закон за устройство на територията, които изискват и съответните разрешителни. Разпоредено е чиновниците на община Ямбол да извършат инспекция на място и по документи по отношение на законосъобразността на осъщественото строителство.

 

Окръжната прокуратура в Ямбол отхвърля да разпореди инспекция с претекст, че предметът на сигнала не попада в компетенциите на прокуратурата и трансферира топката към РДНСК - Ямбол, които към този момент са се заели със случая. от страна на съдружие “Бъдеще за Ямбол ” се показва, че обвиняването се “опитва да се дистанцира от един назряващ сериозен публичен проблем в града ” и изрично показват, че осъществените досега инспекции са със противоречива обективност поради спора на ползи сред кмета Ревански и фамилната компания “Сакарела ”.  От сдружението упорстват да се разпореди нова инспекция.

 

Порочният Подробен устройствен план за парк " Боровец " става факт през 2022 година Още тогава обаче от Сдружение " Бъдеще за Ямбол " реагират и осведомят обществото за проблемите. Според тях " съществува действителна заплаха поради частни ползи градът да загуби вечно 6.5 дка от един от емблематичните си паркове - " Боровец ". Причината е обособяването на имот с такава повърхност, който се придава към ресторанта, благосъстоятелност на кмета Валентин Ревански. Узаконяването на това посягане се чака да стане на идната сесия на Общински съвет, където е импортирано предложение за обособяване на забележителна част от парка като парцел към хотелския комплекс на кмета ", пишат от Сдружението. 

 

Подробният организационен проект за парк " Боровец " е импортиран в общинския съвет с подписа на зам.-кмета Енчо Керязов. Всъщност общинските съветници от ГЕРБ - " Пряка народна власт ", които съставляват болшинство в локалния парламент, отпред с ръководителя Антон Шиков, не просто нехаят за тези нередности, само че и ги покровителстват. Целият обстоен организационен проект за парк " Боровец " е признат с 20 гласа " за ", макар купищата проблеми, в които тъне. 

Изглежда те се подминават и от членовете на комисия " Териториално устройство ", управлението на дирекция " Устройство на територията и строителството, дирекция " Общинска благосъстоятелност ", основен проектант и специалисти, някои от които родственици на самия кмет. 

Планът, признат от общинарите урегулира по напълно нов метод територията на парка, пишат още от " Бъдеще за Ямбол ". Става дума за смяна в предназначението на територията, типа на парцелите, които се обособяват, както и какво може да се строи там. По съществуващите до оня миг документи това е горска територия, планувана напълно за озеленяване, за отдих, спорт и други сходни действия. Единствените други парцели са съществуващите сега здания и уреди като телевизионната кула, сеизмичната станция, водохранилището. Сред тях е и фамилният хотел на Ревански, към който няма придадена част от самия парк, преди да се появи въпросната ограда. 

С смяната 6.5 дка от парка се отделят и обособяват в нов парцел, към този момент не за озеленяване, а за хотелски комплекс, с опция до 60 % от терена да бъдат застроени. Той може да бъде употребен извънредно и единствено от притежателя на хотела и след това да бъде закупен без търг или конкурс. 

Нарушени са редица нормативни актове - Законът за устройство на територията (ЗУТ), Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на обособени типове територии и устройствени зони (Наредба 7) и Наредба № 8 от 14.06.2001 година за размера и наличието на устройствените проекти (Наредба 8).

Самият Ревански обаче не счита по този начин. Според сегашния ямболски кмет въпросната административна процедура " урегулира парцелите на всички притежатели на парцели, намиращи се на територията на парка ". Истината е обаче, че само неговият парцел набъбва с 6.5 декара. Кметът споделя още, че е " значимо да се знае, че самата земя, която се отрежда, остава благосъстоятелност на Община Ямбол ". Истината обаче е, че тази земя не може да се употребява от никой различен, с изключение на от притежателя на хотела. Достъпът е стеснен за жителите. На общината не се заплаща нито един лев. 

Ревански е кмет от 2019 година От тогава до момента общината не е направила нищо, с цел да събере дължимото по закон обезщетение за действителното прилагане на този терен, а също така не е направил и нищо, с цел да изземе от личната си компания нелегално оградените близо 7 декара земя. 

С приемането на този Подробен устройствен план на процедура се основава нов парцел, който към оня миг (2022 г.) не е съществувал. Той съответствува изцяло с въпросните 6.5 декара земя, добити от фамилната компания на Ревански, които попадат в също толкоз противозаконната " краткотрайна " ограда. С тази нагла скица се дава опция парцелът да бъде закупен без провеждането на търг или конкурс, макар че всъщност е обществена общинска благосъстоятелност.

Това обаче не е всичко. Кметът Ревански съумява посредством схеми с терминологията в издадените разрешителни да трансформира личната си дискотека в " преместваемо оборудване ", с цел да спести хиляди левове месечен наем и по този метод да ощети общината. Основният въпрос е за какво частният фамилен бизнес на Валентин Ревански се употребява с общински привилегии. 

Очаквайте в идващия материал.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР