Наследството на 39-ия президент на САЩ Джими Картър, който почина

...
Наследството на 39-ия президент на САЩ Джими Картър, който почина
Коментари Харесай

Той не се разбираше добре с медиите и си плати за това: Световният печат за Джими Картър

Наследството на 39-ия президент на Съединени американски щати Джими Картър, който умря тази нощ на 100-годишна възраст, е съществена тематика в западния щемпел. 

Америка се нуждае от повече хора като Картър, извежда в заглавие американският в. " Ню Йорк Таймс ".

" Животът му предлага безчет уроци за всички водачи. Той беше порядъчен човек с честност и непоклатими полезности ", написа изданието.

Според " Ню Йорк Таймс " измежду най-големите достижения на Картър е дерегулирането на цените на петрола и природния газ.

Макар че играеше ролята на безпристрастен медиатор по време на договарянията в Кемп Дейвид през 1978 година, след напускането на поста той ставаше все по-критичен към Израел, изключително в книгата си от 2006 година " Палестина: мир, а не апартейд ", в която израелското отношение към палестинците се съпоставя с тогавашната система на расови репресии в Южна Африка, написа вестникът.

Смъртта на Джими Картър бележи както кончината на един миротворец, по този начин и гибелта на едно удивително течение на религиозния живот в Америка - прогресивния евангелизъм, обръща внимание сп. " Политико ".

Неговото проваляне на изборите през 1980 година от Роналд Рейгън и религиозната десница нанесе пагубен удар на тази традиция, която от този момент насам не може да се съвземе, показва изданието. То разяснява, че тези избори са довели до сливането на белите евангелисти с крайнодесните кръгове от Републиканската партия, чиято кулминационна точка е голямата поддръжка за Доналд Тръмп, който надали е въплъщение на " фамилните полезности ". Според евангелистите тези полезности са в основата на тяхната активност.

Картър встъпва в служба през 1977 година като " Джими кой? " - губернатор на Джорджия, чието непознаване на Вашингтон се счита за преимущество след годините на абсурда " Уотъргейт " и войната във Виетнам, разяснява английският вестник " Гардиън ".

Картър е най-дълголетният президент в историята на Съединени американски щати, обръща внимание вестникът и прибавя, че той изкарва единствено един мандат в Белия дом, само че през идващите десетилетия се концентрира върху правата на индивида - старания, които му носят Нобелова премия за мир през 2002 година.

В доста страни Джими Картър беше приветстван като воин, на който се възхищаваха по целия свят, само че би трябвало да се има поради, че той встъпи в служба без съвсем никаква визия за това по какъв начин да извърши обещанията си, да не приказваме за това по какъв начин да води вътрешната и външната политика на Съединени американски щати, написа английският вестник " Дейли Мейл ".

Част от казуса беше характерът на Картър. За обществеността той беше мистерия. Този президент не бе кадърен да накара американците да се усещат добре , прибавя изданието.

Студеното държание беше съществена уязвимост в връзките с сътрудниците политици, които започнаха да му отвръщат с неприязън, която смятаха, че той демонстрира към тях, заключва вестникът.

Германският вестник " Велт " отбелязва, че федералният канцлер Олаф Шолц отличава Картър като " безрезервен герой за народна власт ".

" Светът губи един популярен посредник, който се бореше за мир в Близкия изток и за правата на индивида " , съобщи Шолц в обществената платформа " Екс ".

Друга позиция показва американският в. " Уолстрийт Джърнъл ". Според това издание въпросът, който би трябвало да решат учебниците по история, е дали Картър е задълбочил проблемите заради колебливост и несигурност, или просто е бил президент в интервал на неизбежни разтърсвания, чиито семена са били посети години по-рано ".

" Уолстрийт Джърнъл " напомня, че " някои са се присмивали на Картър, че е доверчив, само че неговата политика бележи края на студения интервал на реалполитиката, който преди този момент господства в националната сигурност на Съединени американски щати " . Неговото най-значимо достижение на международната сцена беше историческото спокойно съглашение сред Израел и Египет, реализирано посредством дълга и сложна дипломация в Кемп Дейвид, показва вестникът.

Изданието напомня и че определеният за президент Доналд Тръмп предложи Съединени американски щати да анулират една самодейност на президентството на Картър, като възвърнат контрола си върху Панамския канал.

Според общоприетото разбиране Джими Картър се е провалил като президент и неуспехът му е бил изкупен само от филантропията му и напъните му за поощряване на демокрацията в годините след края на президентския мандат, отбелязва различен американски вестник - " Вашингтон пост ".

" Това е явна неточност и достиженията на Картър вкъщи и в чужбина са по-обширни и по-дълготрайни от тези на съвсем всички модерни президенти " , обаче написа изданието.

Според вестника доста от грешките на Картър са свързани със стила му на държание и темперамента му.

" Той не се разбираше добре с медиите и си заплати за това; огромна част от подигравките по негов адрес наподобяват пресилени, като погледнем обратно ", разяснява " Вашингтон пост ". 

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР