Наслаждавам се на ролята на баща, като такси съм, возя

...
Наслаждавам се на ролята на баща, като такси съм, возя
Коментари Харесай

Теодор Салпаров: Националите имат огромен потенциал

" Наслаждавам се на ролята на татко, като такси съм, возя децата заран и вечер - съобщи Салпаров. - След края на кариерата ми приключих НСА, занимавах се със странични неща, след това започнах да отстранявам повече време на фамилията ми ", призна Теодор Салпаров.

Един от най-хубавите състезатели на поста либеро в света приказва за “волейболната полуда ” на България, по тази причина дали той е волейболистът с най-вече мачове за националния тим на България, за ЦСКА, Нефтохимик, Хебър, Зенит (Казан) и още доста волейболни тематики с с водещия Ивайло Банчев.

" Потенциалът на сегашните национали по волейбол е забележим, радостно е, че подвигнаха на крайници цяла България, имаха и малко шанс, само че си го извоюваха, бясно международно състезание за всички нас - изясни Теодор. - Но към този момент няма тимове за подценяване, откакто са стигнали до полуфинал, някои огромни тимове отпаднаха още в групите на международното. "

" Среща Съединени американски щати, Словения и Германия момчетата демонстрираха, че имат и доста мощен темперамент - съобщи Салпаров. - Колективът и характерът са най-големият коз на България. За да се обиграе един тим има потребност от 3-4 месеца, на международното България сподели, че може да се оправя чудесно. В бъдеще надали ще има промени в стила на игра, множеството момчета към този момент играят в чужбина и следващата година ще се върнат с повече опит и рутина, с цел да играят на европейското.

" Плановете на игра на Бленджини не оставят доста пространство за покриване от либерото, това е мощна страна - добави Салпаров. - Дамян Колев е доста самоотвержен, бори се за всяка топка. Страхотни мнения имам и за Митко Добрев, има заложби да е либеро, направи доста положителни включвания в международното, изключително като се има поради, че е дебютант. Браво и на Дамян, и на Митко.

" Имам към 500 мача за България, само че няма точна статистика у нас. Имам 20 години стаж н националния тим, дебютирах през 2003 и през 2023 се отхвърлих от националния тим, с някои спирания. Някой ми беше пратил статистика, помня, че беше над 500 мача благодарение на FIVB, само че не знам точната цифра. Сменихме четири-пет генерации в националния тим.

От няколко години ми се обаждат хора да създадем бенефис, в този момент имаш късмет това да стане следващата година през септември, само че към този момент склоних, като би трябвало да се случат доста неща. Но ще е готино да поканим по двама-трима от всички генерации на всеки пост. Ще има благотворителна цел, това е концепцията за продажбата на билети. Имаме диалог, само че сме в начален етап. "

" Бленджини промени главно мисленето и манталитета в националния тим, в тънките елементи, при сложните обстановки нашите играят доста мъдро и с самообладание, той изисква това от тях и дава резултат. Това е огромната разлика. Няколко пъти съм си приказвал с него, той ми сподели, че не е очаквал този напредък да се случи в този момент, а след 3-4 години. Радва се на триумфа, който подрани. Не е елементарно да изградиш тим от 14 разнообразни характера, той съумя тези момчета да ги сплоти в едно, да мислят като едно цяло. Един в случай че не съблюдава системата на игра, всичко ще се унищожи. Едно огромно отлично на него за това.

" Нямам подозрение, че залата ще е цялостна за мачовете на България на европейското. Българката аудитория е доста взискателна, само че се надявам на сериозна поддръжка за момчетата. Вече никой няма да ни подценява, упованията ще са повишени към момчетата, те го знаят. Нашият тим се подмлади в точния момент, за нас ще е триумф да сме в топ 4 на европейското, по-късно другите отбори ще трансформират тимовете, ще има промяна на генерации, при нас - не. До Олимпиадата в Лос Анжелис беше концепцията да се види капацитетът на тима, а там момчетата ще имат самочувствието, че са играл край на международно, уповавам се, че ще са се показали сполучливо и на европейското. "

" На 18 години Мони Николов играе по този начин като че ли е на 35, доста убеден и зрял, в Локомотив той дава разликата, другояче там в клуба няма огромна разлика от мое време. Със сигурност не му е леко в Новосибирск, не приказва съветски, само че душевен се държи. Но той е доста устойчив. Там построена отлична детско-юношеска школа, благодарение на Пламен Николов, тъй че българите имат отличен принос за развиването на клуба.

" Александър Грозданов направи страховит мач нощес, преди време го искахме за три години в Нефтохимик, още тогава видях капацитета в него. Той е страховит човек, доста учтив, ерудиран, безмълвен. Много се веселя за него. Това, което прави той и другите момчета, е ужасно. Имат капацитет, а към този момент и самочувствие. Алекс Николов е събитие във волейбола. Това, което направи той, го вършат най-големите играчи с доста опит. Разнообразие в отиграването на най-трудните и подли топки. Нямаше директни неточности, а той правеше извънземни неща. Виждал съм да прави такива неща Матей Казийски в най-силните му години, Лубе има сили да вземе купата в Италия тази година. Алекс от година на година се развива, след интервенцията се върна по-силен от всеки път. "

" В Италия е най-силното състезание и Бленджини също има заслуга за това там да има доста българи. Да може да ги следи по какъв начин се развиват, знам, че е оказал помощ на множеството от нашите там, предложил ги е, от клубовете са се съветвали с него и той за всички е споделил положителни думи. Сигурно имаме към този момент 13 волейболисти в Италия, в първите две равнища. "

" От финансовите проблеми на Хебър насам, пари се дължат на всички, в това число и на мен. Най-лесното е да се съдим и да затворят клуба. Но концепцията е друга, тъй като е положен доста труд, управлението е направило доста, не би трябвало с лека ръка да го погребваме клуба, да им дадем късмет да си стъпят на крайници. Силно се надявам, че ще намерят верния път към спонсорите и да съумеят да се изправят. "

" Тази година Нефтохимик започват доста по-добре спрямо предходните две години. Имат доста добър треньор, който има опит във всяка една треньорска активност. Отборът играе доста добре. Спонсорите на клуба доста обичат волейбола, клубът има опция да притегля положителни играчи, само че са нужни и резултати. "

" За ЦСКА като начало е хубаво клубът да си вземе залата, да я вземат за 30 години, ще се намерят пари за реорганизация, заслужават да имат база като на Левски, да работят умерено, а не да се чудят къде да упражняват децата и при какви условия. ЦСКА постоянно е произвеждал волейболисти за националните тимове, стотици и хиляди. Трябва да стана министър на спорта, с цел да стане това, очевидно. "

" Силна конкуренция в България този сезон в шампионата, хубавото е, че шампионата е доста изравнено. Едно време нямаше толкоз доста дербита, на времето с Хебър спечелихме 35 мача всичко в сезона. После пристигна Нефтохимик, след това отново Хебър се ускори, само че не можахме да продължим. Сега Левски направи това, което би трябвало да прави всеки един тим, със своите юноши и с двама положителни чужденци, към този момент имат требъл, преди този момент суперкупа и купа, Ники Желязков изведе клуба на страхотна висота. Левски подвигна ужасно летвата. Тази година шампионата ще е по-изравнено от преди. "

" За Шампионската лига - Левски има късмет да стигне до групите. Винаги има късмет, когато играеш у дома. Лас Палмас също има упоритости за Шампионската лига. Да се надяваме, че на нашите ще им излезе игра, да победят чисто и след това в Златния гейм всичко е допустимо. Оптимист съм за бъдещето на българския волейбол - при мъжете и при мъжете, виж къде са другите спортове, футболът куца от дълго време, баскетболът може би в този момент има напредък. Във футбола желаят нещо, само че в тимовете 80 % са чужденци, по какъв начин да искаш народен тим, който да е мощен, волейболът е образец по какъв начин би трябвало да се случват нещата. "

" Откакто завърших с Хебър, незабавно имах оферти, само че взех решение, че би трябвало да си обърна внимание и на фамилията, доста съм благополучен от обстоятелството, че съм до децата, жена ми, виждам и майка ми. За бъдещето - не знам, доста зависи от плана, дали се работи съществени, да работим с клубове и хора, които желаят да градят нещо. Тогава има смисъл ", приключи той пред Спортал.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР