Наскоро гостуващият в Китай малайзийски премиер Ануар Ибрахим даде интервю

...
Наскоро гостуващият в Китай малайзийски премиер Ануар Ибрахим даде интервю
Коментари Харесай

Малайзийският премиер пред КМГ: Не искаме регионът на АСЕАН да се превърне в база за военно съперничество

Наскоро гостуващият в Китай малайзийски министър председател Ануар Ибрахим даде изявление за Китайската медийна група. В него той съобщи, че сред Малайзия и Китай съществува дългогодишно другарство, а връзките им в районен проект се развиват доста добре.

Тази година се навършват 10 от началото на самодейността „ Един пояс, веднъж “, и като една от първите участнички в нея, Малайзия получи плодотворни резултати. През последните години бурно се развива двустранната търговия и Китай е най-големият търговски сътрудник на Малайзия за 14 следващи години, уточни Ибрахим.

„ АСЕАН подчертава върху независимостта и неутралитета още от своето основаване, изключително в годините на Студената война, с цел да избегне въвличането си в спорове. Ние продължаваме да се придържаме към тази позиция и не желаеме районът на АСЕАН да се трансформира в база за военно съревнование. Затова изразихме нашето безпокойствие по отношение на тристранното партньорство в областта на сигурността сред Съединени американски щати, Англия и Австралия, въпреки по-късно Канбера да даде пояснения и изгуби доста време, пробвайки се да ни убеди. Ние отчитаме такова отношение и нашата позиция е поредна – не желаем обстановката да се утежни и да докара до боен спор или държание, което би се сметнало за провокация. Затова Малайзия зае по-твърда позиция по този въпрос, той като техният (на Съединени американски щати, Англия и Австралия) метод е несъответстващ с нашите визии. Ние сме обезпокоени, че това не подхожда на нашата поредна неутрална позиция. В контакт сме с всички страни и няма да позволим АСЕАН да бъде вкаран в ненужни спорове. Заявявали сме неведнъж, че интернационалната общественост се надява напрежението сред Китай и Съединени американски щати да отслабне, и Китай да не бъде обсъждан като опасност. Китай не е опасност за Малайзия “, уточни министър председателят.

Относно тайванския въпрос, Ануар Ибрахим съобщи: „ Ние се придържаме към правилото за „ един Китай “. Може да показваме вижданията си по други въпроси, само че териториалната целокупност на една страна, не предстои на подозрение. Това е политика, която ние постоянно сме следвали “.
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР