Нашето сътрудничество продължава да се развива стабилно и прогресивно. Неговият

...
Нашето сътрудничество продължава да се развива стабилно и прогресивно. Неговият
Коментари Харесай

Лавров: Присъствие на Русия в Африка се разширява

Нашето съдействие продължава да се развива устойчиво и прогресивно.

Неговият изчерпателен и в действителност стратегически темперамент се укрепва. Стремим се да координираме напъните си както на интернационално, по този начин и на двустранно равнище в дух на взаимно почитание и тъждество.

Ние насърчаваме споделена визия за по-справедлив и либерален многополюсен международен ред, свободен от диктат и „ двойни стандарти “, учреден на ценене на интернационалното право и главните правила на Устава на Организация на обединените нации в тяхната целокупност и взаимовръзка.

Ние се застъпваме за отчитане на политическите и икономическите ползи на африканските страни във всички основни интернационалните конгреси, обезпечаване на по-справедливо посланичество на африканските страни в световната система за взимане на решения, в това число Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, и реформиране на интернационалната финансова архитектура. Напълно почитаме решенията, признати в тази връзка – Консенсуса на Езулвини консенсус и Сиртската декларация.

Отдаваме огромно значение на укрепването на мира и сигурността на Африканския континент. Това е основно изискване за обезпечаване на прогресивно, стабилно социално-икономическо развиване и значим детайл за поддържане на световната непоклатимост.

Като непрекъснат член на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, Русия прави забележителен принос за разрешаването на актуалните спорове и предотвратяването на нови в Африка. Ние изцяло споделяме фундаменталния за африканците принцип „ африкански решения на африканските проблеми “.

Както и преди 65 години, ние сме благонадежден сътрудник на нашите другари в тяхната независима отбрана на суверенитета. Считаме за неприемлива политиката на избрани страни и военно-политически блокове, представляващи Глобалното малцинство, която се стреми да въвлече района в конфронтационни геополитически случки. Това опонира на задачата за обезпечаване на без значение развиване и разцвет на Африка.

Ние оказваме помощ за подсилване на отбранителните качества на африканските страни за противопоставяне на вътрешни и външни закани, на първо време терористични.

Убедени сме, че устойчивото разрешаване на рецесии изисква справяне с техните коренни първопричини, които се коренят в наследството на западния колониализъм – система, която наруши естествения исторически път на африканските нации, случайно начерта граници и откри стопански ред, насочен към обслужване на ползите на западните колониални метрополии.

За страдание, разнообразни форми на неоколониализъм се резервират и до през днешния ден. Готови сме да действаме обединени с нашите африкански сътрудници, с цел да ги изкореним, в това число посредством създаване на правни принадлежности за оценка и компенсиране на вредите, нанесени по време на колониалния интервал. След първата министърска конференция Русия-Африка се договорихме да разгледаме опцията за основаване на подобаващ непрекъснато настоящ координационен механизъм.

Днес сме очевидци на „ второ събуждане “ на Африка, подсилване на нейния интернационален престиж.

Подкрепяме стремежите на нашите африкански другари независимо да избират своите сътрудници.

Оставаме благонадежден съдружник на африканските страни в укрепването на техния народен суверенитет както в политически проект, по този начин и по въпросите на сигурността и всички други области: икономическа, енергийна, хранителна, софтуерна, цифрова, кадрова и осведомителна, разчитайки както на личните си запаси и национални ползи, по този начин и на външни сътрудници, които изцяло зачитат тези ползи.

Политическият ни разговор на висше и най-високо равнище се развива интензивно. Дипломатическото наличие на Русия на континента се уголемява. Тази година бяха открити посолства в Нигер, Сиера Леоне и Южен Судан. Следващите на ред са Гамбия, Либерия, Того, Коморските острови.

Предлагаме на сътрудниците, които към момента нямат посолства в Москва, да обмислят опцията за разкриване на такива. Ще се радваме да предоставим всякаква помощ.

От речта на С.В.Лавров на пленарното съвещание на Втората министерска конференция на Форума за партньорство Русия-Африка
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР