Населението на България продължава да намалява прогресивно. Към края на

...
Населението на България продължава да намалява прогресивно. Към края на
Коментари Харесай

България продължава да се топи: Населението е намаляло с още 14 153 души за година

Населението на България продължава да понижава прогресивно. Към края на 2025 година то наброява 6 423 207 души, което спрямо миналата 2024 година значи понижение с 14 153 души, или с 0.22%. С повишаването на възрастта се усилва броят и относителният дял на дамите от общото население на страната съгласно данни от Националният статистически институт (НСИ), демонстрира информация на ФОКУС .

Лицата на 65 и повече навършени години са 1 557 851, или 24.3% от цялото популацията на страната. Делът на хората над 65 години е най-голям в областите Видин (31.6%), Смолян (31.1%) и Габрово (30.8%), а най-нисък е делът на възрастното население в областите София (столица) - 19.2% и Варна - 21.7%.

Припомняме, че още през 2023 година специалисти от КНСБ предвидиха, че с този ритъм на " размразяване "  българската нация  по-късно повече от век. От КНСБ показаха, че за 10 години животът на нацията ни се е съкратил с 82 години.

Средната възраст на популацията продължава да нараства до 45.4 години в края на 2025 година. Средната възраст на популацията в градовете е 44.6 години, а в селата - 47.7 години. За съпоставяне преди 10 години през 2015 година е била 43,3 години, а преди 20 години, през 2005 година е била 41,2 години.

Половината от популацията на страната (51.9%) живее в Югозападния и Южния централен регион, а минимален по брой на популацията е Северозападният регион - 647 хиляди души, или 10.1% от популацията на страната. През 2025 година единствено в един статистически регион популацията нараства по отношение на 2024 година - Югозападния с 0.15%. В останалите статистически региони популацията понижава.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР