Народните представители приеха на второ четене промените в Закона за

...
Народните представители приеха на второ четене промените в Закона за
Коментари Харесай

На второ четене: НС прие промените в Закона за защита от домашното насилие

Народните представители одобриха на второ четене измененията в Закона за отбрана от домашното принуждение (ЗЗДН), който ще обезпечи по-бърза и съответна поддръжка на потърпевшите. Нормативният акт е основа за провеждането на поредна държавна политика в региона на домашното принуждение, каквато до момента липсваше.  

Само от началото на актуалната 2023 година 12 дами са изгубили живота си от ръката на сегашен или някогашен сътрудник, родственик или непосредствен. Мрачната статистика, доказана от Национален статистически институт през 2022 година, показва, че всяка трета жена на възраст сред 18 и 29 година е била в обстановка на принуждение от сегашен или някогашен сътрудник, а 12% от дамите на възраст сред 18-74 години са претърпели най-малко един случай на физическо или полово принуждение в миналото през живота си като възрастни

Сред основните промени в ЗЗДН е използване на възбрана за всевъзможен контакт на насилника с потърпевшия от домашно принуждение - изключени са връзките по телефон, имейл, елементарна поща и всевъзможни други средства за връзка.

Предвижда се даване на безвъзмездна правна помощ на жертвите.

Разширява се кръгът на лицата, потърпевши от домашно принуждение, които да могат да търсят отбрана по реда на този закон, а точно: лицата, на които са предоставени грижите за децата, лицата, които са родственици по права или съребрена линия до четвърта степен и други

Улеснява се достъпът до правораздаване и се основава опция за задължаване на причинителя на насилието да посещава профилирани стратегии за превъзмогване на експанзията и справяне с гнева и други

С плана на закон се планува основаване на Национална осведомителна система за случаите на домашно принуждение, реализирани на територията на цялата страна, както и механизми за попречване на злоупотребите със закона.

Със закона се уголемяват и ограниченията за отбрана, които могат да се постановат от способените органи. Хората, потърпевши от домашно принуждение, ще могат да потърсят незабавна протекция в период от три месеца, а не от един, каквито бяха текстовете в предходния закон. По-дългият период ще е гаранция, че даже при най-тежките случаи, потърпевшите ще имат опция да се извърнат за отбрана към съда.

Ще се сътвори Национален съвет за предварителна защита и отбрана от домашното принуждение към Министерския съвет. Съветът ще построи и поддържа Национална осведомителна система за случаите на домашно принуждение. Наличието на обединен, профилиран и непрекъснато настоящ орган ще спомогне за построяването на съответни политики за справяне с този тежък публичен проблем.

С измененията в Закона за отбрана от домашното принуждение се чака реализиране на съответни резултати и връзка сред ангажираните в процеса. Промените ще разрешат на институциите и организациите да обезпечават бърза, ефикасна и съответна отбрана и поддръжка на потърпевшите от домашно принуждение лица, както и осъществяване на интернационалните стандарти в тази област, в това число на рекомендации на Европейската комисия и на разнообразни контролни и мониторингови механизми по конвенции на Организация на обединените нации в региона на правата на индивида. 

 

 
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР