Напрежението в управляващата коалиция в Словакия нараства в дните след

...
Напрежението в управляващата коалиция в Словакия нараства в дните след
Коментари Харесай

Управляващата коалииция в Словакия може да се разпадне заради убития журналист

Напрежението в ръководещата коалиция в Словакия нараства в дните след убийството на проверяващия публицист Ян Куцяк. Това оповестиха чешките новинарски уеб сайтове Aktuality.sk и Dennik N и други издания, съгласно които ръководещата коалиция може да се разпадне поради евакуиране на младшия съдружен сътрудник, а кабинетът може да стартира да губи поддръжка в Народното събрание.

Ако информацията се удостовери, може да се стигне и до предварителни избори. Коалицията на " Смер ", " Мост-Хид " и Словашката национална партия (SNS) сега имат болшинство от 79 от 150 места в Народното събрание, от които няколко се обезпечават с поддръжка от по-малки партии по значимите решения.

През последните няколко дни министърът на културата Марек Маджарич подаде оставка поради убийството на Куцяк и приятелката му Мартина Кушнирова, а по-късно двама словашки представители на Съвета за национална сигурност, упоменати в последната, оповестена посмъртно обява на Куцяк, също се отдръпнаха поради следствието, което стартира.

Марек Маджарич е дълготраен член на ръководещата партия на премиера Роберт Фицо, " Смер ".

Aktuality, представен от " Ройтерс ", писа през вчерашния ден, че младшият съдружен сътрудник на " Смер " - " Мост-Хид " - упорства за уволнението на вътрешния министър Роберт Калиняк и началника на полицията Тибор Гашпар. Изданието отбелязва още, че партията ще се събере в четвъртък, с цел да разиска идващите стъпки и това може да докара до евакуиране от кабинета, в случай че Калиняк и Гаспар останат на постовете си.

Последната му история е за връзките сред италиански предприемачи в източна Словакия и италианската мафия, както и за измами с европейски средства. Европейската комисия към този момент разгласи, че е поискала детайлности от кабинета в Братислава, по въпроса дали фактически дотации от Европейски Съюз, отпускани по стратегии за земеделие, са били източвани от проведени незаконни групи.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР