Доц. Наум Кайчев: Срещи на съвместната комисия със Скопие има, но няма резултати
Напрежението сред Северна Македония и България продължава да се натрупва през разнообразни дипломатически обстановки. Темата разяснява в предаването „ На фокус ” съпредседателят на Междуведомствената комисия по историческите въпроси със Северна Македония доцент Наум Кайчев.
„ Срещи има, диалози има. Но няма резултати, нямаме решения, които да бъдат признати от държавните управления на двете страни и да бъдат приложени ”, изясни доцент Кайчев.
Той напомни, че когато е основана комисията е имало решения и признати текстове от държавните управления на двете страни. За съгжаление обаче те не се ползват. Освен това от 2019 година работата на комисията „ тъпче на едно място ” и „ работи напразни обороти ”.
„ Имаме съвещания. Последното беше при започване на месец юни – 3–4 юни тази година в Скопие. Но за жалост не стигаме до резултат. От отсрещната страна няма предпочитание да се вслушат в историческите извори, само че най-много да се стигне до съответни решения ”, изясни доцент Кайчев.
„ На европейската дипломация е ясно какво е действителното състояние в Северна Македония. Едно доказателство за това е отчетът на Европейския парламент. Там оценките за страната не са по никакъв начин ласкави. Подчертава се, че няма никакъв напредък през последната година. Има забележки и в областта на екологията. Дори политическата система на страната се прави оценка със „ приемлив ” единствено ”, изясни доцент Кайчев.




