Ескалация в Персийския залив! САЩ и Иран си разменят удари
Напрежението сред Съединените щати и Иран продължава да се изостря след нова замяна на удари в региона на Персийския залив. Вашингтон и Техеран си размениха обвинявания за провокиране на ескалацията, до момента в който военните дейности провокират паника за сигурността в един от най-важните стратегически райони в света.
По данни на американските военни сили са били прехванати ракети, ориентирани към Бахрейн, както и дронове, отправени към цивилен плавателни съдове. Освен това са били нанесени удари по обекти на иранския остров Кешм, ситуиран в Ормузкия пролив.
Според Централното командване на Съединени американски щати за Близкия изток ракети са били изстреляни и към Кувейт, само че не са достигнали задачите си или са се разпаднали във въздуха. Подобни офанзиви е имало и против други страни в района, като и те са били несполучливи.
От своя страна Корпусът на гвардейците на Ислямската гражданска война съобщи, че дейностите са в отговор на американски удар против ирански танкер в Ормузкия пролив. По техни данни при въздушната офанзива е било развалено машинното поделение на плавателния съд.
US attacked Qeshm Island. In response, Iran targeted strikes against American bases in Kuwait. pic.twitter.com/f16J7Ts6J8
— Rajendran (@Rajendr67215893) June 3, 2026
Източник: Българска телеграфна агенция
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




