Напредъкът на Република Северна Македония (РСМ) към пълноправно членство в

...
Напредъкът на Република Северна Македония (РСМ) към пълноправно членство в
Коментари Харесай

Румен Радев: РСМ сама определя пътя си към Европа


Напредъкът на Република Северна Македония (РСМ) към пълноправно участие в Европейския съюз е стратегическа цел за България. Реализацията й обаче зависи от готовността и политическата воля на РСМ да извършва критериите за участие в Европейски Съюз и да зачита правата на жителите , които намерено изявяват българската си национална еднаквост. Тази безапелационна позиция съобщи президентът Румен Радев в границите на експертна полемика за положението и вероятностите за развиване на връзките сред България и Република Северна Македония, която се организира през днешния ден по самодейност на президента на " Дондуков " 2.

Според президента разрешаването на въпросите в двустранните връзки сред България и Република Северна Македония изисква политическа воля, деен институционален разговор и постигането на необратимост в построяването на добросъседски връзки. По думите на президента трайното превъзмогване на насъбраните несъгласия няма да се реализира единствено с политически заявления и е нужна връзка и ангажираност на институциите на всички равнища, мъдрост, разсъдък и проницателност и от двете страни.

Участниците в полемиката сe сплотиха към тезата, че европейската интеграция на всички страни от Западните Балкани е от стратегически интерес за страната ни и ще способства за затвърждаване на демократичните процеси и поощряване на добросъседските връзки и икономическия напредък в целия район.

Именно дискриминирането и прекратяването й по отношение на тези жители от РСМ, които намерено показват българската си национална еднаквост е от основно значение за развиването на двустранните връзки.

Зачестилите случаи на потъпкването на тези права, страхът , насаждан у всеки, който дръзне да покаже българския си генезис, наказването на всяко предпочитание за връзка и доброжелателност към татковината, са нарушаване на Копенхагенските критерии за участие в Европейски Съюз . Българското общество е доста сензитивно на тази тематика и няма държавно управление, което да пренебрегне тези условия.

Според президента ролята на страната и публичните медии в Република Северна Македония е от основно значение за основаването на нов климат в двустранните връзки. България чака от югозападната ни съседка да работи за основаването на всички нужни условия за свободен стопански, културен, медиен и информативен продан от двете страни на общата граница.

От основно значение е и преустановяването на речта на омразата против България, както и на медийните и публични акции за стигматизиране на хората, които са запазили българското си съзнание, без значение от натиска и репресиите в тоталитарното минало.

Фалшификацията на исторически извори и литературни творби също следва да бъде прекратена, а текстовете на учебници, пояснителни бележки на исторически монументи, както и на формалните страници на научни, просветителни и културни институции, да е в сходство с истинските източници и историческата истина.

Според участници в полемиката, пренебрегването на редица аспекти на двустранния Договор за другарство, добросъседство и съдействие от Република Северна Македония, слага под въпрос декларираното предпочитание от югозападната ни съседка да построява добросъседски връзки с България. Затова и страната ни би трябвало да упорства за гаранции по отношение на зачитането на правата на българите в Република Северна Македония, които да бъдат законодателно регламентирани и реализирани на процедура. Постигането на устойчиви и необратими резултати в тази тенденция от страна на РСМ следва да се трансформира в наложително изискване за постигането на прогрес в процеса на европейска интеграция.

В срещата взе участие вицепрезидентът Илияна Йотова, както и изявени български учени, специалисти, дипломати и публицисти.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР